Επιστροφή στα τρίποντα για την Τσέλσι (video)

Η Τσέλσι είχε να κερδίσει στην Αγγλία από τις 4 του Οκτώβρη ωστόσο η τεσσάρα επί του ΠΑΟΚ της ανέβασε τη ψυχολογία. Έτσι η ομάδα του Σάρι επικράτησε με 2-0 στο τοπικό ντέρμπι με τη Φούλαμ και παρέμεινε μέσα στην κούρσα του τίτλου.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την Τσέλσι καθώς μόλις στο 4ο λεπτό, ο Καντέ έκλεψε στο κέντρο, έκανε την κούρσα και  πέρασε όμορφα στον Πέδρο, εκείνος απέφυγε τον Μόουσον και πλάσαρε τον Ρίκο για το 1-0. Στο 17’ ο Κέπα είπε όχι ε σουτ του Κέρνεϊ και στο 23’ ο Ρίκο σταμάτησε τον Ζιρού ενώ στο 36’ ο Γάλλος έχασε κι άλλη ευκαιρία για την Τσέλσι και στο 43’ ο Ρίκο βγήκε και πρόλαβε μετά από σέντρα του Αθπιλικουέτα.

Στο 55ο λεπτό ο Κέπα έσωσε δύσκολα μετά από κεφαλιά του Τσέιμπερς, ενώ στο 65’ ο άσος της Φούλαμ έπιασε σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Ισπανός κίπερ της Τσέλσι είπε όχι και πάλι. Στο 73ο λεπτό ο Αζάρ έκανε όμορφο σουτ, ο Ρίκο έδιωξε ασταθώς και ο Μοράτα εξ επαφής πέτυχε την μπάλα με το καλάμι κι έχασε το άχαστο σε κενό τέρμα. Και τελικά στο 83’ οι παίκτες του Σάρι έκρυψαν την μπάλα, ο Αζάρ έδωσε δεξιά στον Λόφτους Τσικ που πλάσαρε από κοντά κι έκανε το 2-0.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Ρίντιγκερ, ΜάρκοςΑλόνσο (78’ Τζαπακόστα), Ζορζίνιο, Καντέ, Αζάρ, Πέδρο, Κόβασιτς (67’ ΛόφτουςΤσικ), Ζιρού (71’ Μοράτα), Αθπιλικουέτα, ΝταβίντΛουίζ

ΦΟΥΛΑΜ: ΣέρχιοΡίκο, Σεσενιόν (46’ Καμαρά), Οντόι, Τσέιμπερς, Γιοχάνσεν (46’ Αγιτέ), Μίτροβιτς, Kέρνεϊ (75’ Κεμπανό), ΛεΜαρσάντ, Κρίστι, Σερί, Μόουσον