Διπλό στο Νιούκαστλ και συνεχίζει να ελπίζει η Άρσεναλ

Συνεχίζει να ελπίζει σε μία θέση που οδηγεί στο Europa League η Άρσεναλ, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Νιουκάστλ με σκορ 2-0.

Στο κυνήγι μιας θέσης που θα την βγάλει στο Europa League παραμένει η Άρσεναλ, μετά το «διπλό» κόντρα στην Νιουκάστλ. Οι «κανονιέρηδες» με το σημερινό τρίποντο βρέθηκαν 4 βαθμούς πίσω από την Τότεναμ, που βρίσκεται στην 7η θέση, έχοντας ωστόσο ματς περισσότερο.

H ομάδα τoυ Μικέλ Αρτέτα ευτύχησε να ανοίξει το σκορ και να προηγηθεί με το... καλησπέρα, καθώς στο 5ο λεπτό ο Ελνένι έκανε το 1-0. Ο Αιγύπτιος μέσος με ωραίο σουτ κατάφερε να σκοράρει, έπειτα από «τσαφ» του Ομπαμεγιάνγκ, βρίσκοντας δίχτυα για πρώτη φορά στη Premier League.

Η Άρσεναλ συνέχισε να πιέζει και για 2ο τέρμα και το βρήκε στο δεύτερο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, στο 66ο λεπτό, ο Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ με ένα εξαιρετικό... αεροπλανικό σουτ, από ωραία σέντρα του Μαρτινέλι, νίκησε τον Ντουμπράφκα και έκανε το 2-0, σκορ που έμεινε τελικά μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Μάλιστα, η Νιουκάστλ τελείωσε το ματς και με 10 παίκτες, καθώς ο Σαρ, που είχε μπει νωρίτερα ως αλλαγή στην αναμέτρηση, δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα.