Δεν τη ζαλίζει η κορυφή!

Με τον Σαλάχ να σκοράρει και να δίνει ασίστ, η Λίβερπουλ πέρασε πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το 0-2 από την έδρα της Γουλβς και πέρασε στο +4 από την Σίτι.

Η Γουλβς μπήκε δυνατά στο ματς, απείλησε νωρίς δύο φορές με τον Αντάμα Τραορέ (4' 10') και στο 14' ο Αλισον έβγαλε το σουτ του Ντόχερτι, όμως εκείνοι που άνοιξαν το σκορ ήταν οι Reds. Στο 18' ο Φαμπίνιο έπαιξε το '1-2' από δεξιά με τον Μανέ, ο Βραζιλιάνος έκανε το συρτό γύρισμα από δεξιά και ο Σαλάχ με μια επαφή με το εξωτερικό βρήκε δίχτυα για το 0-1 με το 11ο φετινό του γκολ στην Premier League στην οποία είναι πρώτος σκόρερ. Παρά το γκολ που δέχθηκαν, οι γηπεδούχοι δεν 'έπεσαν', είχαν διάθεση, κατάφερναν να βάζουν μπάλες στην περιοχή, όμως η Λίβερπουλ επαγγελματικά άντεξε και πήγε στα αποδυτήρια με 0-1.

Στην επανάληψη, το καλό αριστερό του Σαλάχ στο 48' πέρασε έξω από παραθυράκι και χρειάστηκε να περάσει ένα 20λεπτο για να κάνει την επόμενη ευκαιρία της η Λίβερπουλ - που όμως δεν δέχθηκε τόσες απειλές όσες στα πρώτα 45'. Στο 67' ο Σαλάχ έφυγε από δεξιά και έδωσε στον Λαλάνα ο οποίος νικήθηκε από τον Ρουί Πατρίσιο, που όμως δεν μπόρεσε να κάνει κάτι ένα λεπτό αργότερα. Και πάλι ο Αιγύπτιος ήταν μέσα στη φάση, καθώς έκανε τη σέντρα ύστερα από απόκρουση σε κόρνερ και ο Φαν Ντάικ, που είχε μείνει ψηλά, με προβολή τελείωσε υποδειγματικά. Το 0-2 έμεινε ως το τελικό αφού στην καλύτερη φάση της Γουλβς στην επανάληψη ο Σαΐς σούταρε στον Αλισον, ο Γκιμπς-Γουάιτ αστόχησε από κοντά και ο Ρουί Πατρίσιο σταμάτησε στο 84' τον Σαλάχ.

Γουλβς (Νούνο Εσπίριτο Σάντο): Ρουί Πατρίσιο, Μπένετ, Μπολί, Ντόχερτι, Κόουντι, Γιόνι Κάστρο (80' Βινάγκρε), Ζοάο Μουτίνιο (63' Γκιμπς-Γουάιτ), Σαΐς, Ρουμπέν Νέβες, Αντάμα Τραορέ (63' Καβαλέιρο), Ρούλ Χιμένεθ.

Λίβερπουλ (Γίργκεν Κλοπ): Αλισον, Μίλνερ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Ναμπί Κεϊτά (58' Λαλάνα), Μανέ, Φιρμίνο (76' Βαϊνάλντουμ), Σαλάχ.