Μια νίκη μακριά από την Πρέμιερ η Άστον Βίλα! (vid)

Μετά από έναν ημιτελικό που οδηγήθηκε στην παράταση και τα πέναλτι, οι Χωριάτες πήραν το εισιτήριο για το Γουέμπλεϊ!

Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο η Γουέστ Μπρομ, μπλόκαρε τον Έιμπραχαμ και τη μεσαία γραμμή της Βίλα, καταφέρνοντας να εξουδετερώσει όλα τα ατού των φιλοξενούμενων. Όσον αφορά τη δική της παρουσία επιθετικά, ήταν αρκετά καλή, με το γκολ να έρχεται στο 29’ από πολύ δυνατή εκτέλεση πλαγίου άουτ από τον Χόλγκεϊτ (δανεικός από την Έβερτον) και ωραία κεφαλιά του Ντόουσον.

Το πρώτο εικοσάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου ανήκε στους Baggies που έφτασαν αρκετές φορές κοντά στο 2-0, χωρίς πάντως να το πετύχουν. Στο 80ό λεπτό ο Μπραντ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και οι Χωριάτες βρήκαν ευκαιρία και πιέσουν ασφυκτικά τους αντιπάλους τους. Ο τερματοφύλακας Τζόνστοουν (πρώην παίκτης της Βίλα και νυν της Μπρομ!) έσωσε την ομάδα του με απίστευτη απόκρουση σε σουτ Αντόμα στο 87’, ενώ σταμάτησε και τον Μακγκίν ένα λεπτό αργότερα.

Τα εκτός έδρας γκολ μετρούν όσο και τα εντός, στη συγκεκριμένη διοργάνωση, οπότε με το συνολικό σκορ στο 2-2 οι ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Εκεί, η διαφορά που έχει το να αγωνίζεσαι με έναν παίκτη λιγότερο φάνηκε, με την Άστον Βίλα να έχει 89% κατοχή της μπάλας!

Τελικά, το εισιτήριο της πρόκρισης αποφασίστηκε μέσω της διαδικασίας των πέναλτι! Εκεί η Άστον Βίλα επικράτησε, με τον τερματοφύλακά της, Στιρ, να νικά στα δύο πρώτα πέναλτι τους Χόλγκεϊτ και Χεγκάζι! Με τον Έιμπραχαμ (δανεικός από την Τσέλσι) να σκοράρει το 5ο και τελευταίο πέναλτι, οι Χωριάτες πήραν την πρόκριση για τον τελικό του Γουέμπλεϊ!

Θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Ντέρμπι Κάουντι και Λιντς Γιουνάιτεντ.

Πηγή: Premierleaguefans.gr