Λάμψη μετά από καιρό και τριάρα της Τσέλσι στη Νιούκαστλ!

Η Τσέλσι πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο μετά από περίπου ένα μήνα στην Premier League, επικρατώντας 3-2 της Νιούκαστλ στο Στάμφορντ Μπριτζ, την οποία πλησίασε στον βαθμολογικό πίνακα.

Μετά τις δύο εκτός έδρας ισοπαλίες με Μπρέντφορντ και Μάντσεστερ Σίτι για την Premier League, η Τσέλσι επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 3-2 της Νιούκαστλ στο Στάμφορντ Μπριτζ.

Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές ήταν ισορροπημένο, ωστόσο η ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο ήταν εκείνη που εκμεταλλεύτηκε περισσότερο τις ευκαιρίες της για να πάρει τελικά το τρίποντο. Ο Νίκολας Τζάκσον με τακουνάκι την έβαλε σε θέση οδηγού, αλλά στο 43ο λεπτό ο Ίσακ έκανε το 1-1 και έστειλε τις ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος ο Κόουλ Πάλμερ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα για τους μπλε στο 58' και ο Μικάϊλο Μούντρικ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-1 στο 76ο λεπτό. Η ομάδα του Έντι Χάουι αρκέστηκε στη μείωση του σκορ με τον Μέρφι στο 90ο λεπτό.

Η Τσέλσι με αυτό το τρίποντο είναι 11η με 39, έχοντας έναν βαθμό λιγότερο από τη Νιούκαστλ (40). Βέβαια οι Λονδρέζοι έχουν δώσει ένα παιχνίδι λιγότερο σε σχέση με τις καρακάξες.