«Έσπασε το ρόδι» η Άστον Βίλα (video)

Η νεοφώτιστη Άστον Βίλα νίκησε με 2-0 την Έβερτον παίρνοντας την πρώτη της νίκη στην Premier League. Οι «βίλατζερς» ήταν καθ'όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού ανώτεροι των «ζαχαρωτών» που όταν άρχισαν να βγάζουν αντίδραση δεν έβρισκαν... εστία.

Η Άστον Βίλα άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 22'. Ο Χότα πέρασε υπέροχη κάθετη για τον Βέσλεϊ που από κοντά πλάσαρε ωραία τον Πίκφορντ κάνοντας το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι παραλίγο να πετύχουν και δεύτερο τέρμα με ολόιδια φάση αλλά ο Γέρι Μίνα έκοψε τελευταία στιγμή. Στο 45' η Έβερτον απείλησε με μακρινό σουτ του Σίγκουρντσον αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στο 71' η Έβερτον είχε ευκαιρία με σουτ του Ιβόμπι που μπλόκαρε ο Χίτον. Πέντε λεπτά αργότερα τα «ζαχαρωτά» απείλησαν ξανά με σουτ του Κεν αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Στο 82' η Έβερτον είχε νέα τεράστια ευκαιρία αλλά το σουτ του Ιβόμπι κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Χίτον. Δύο λεπτά αργότερα η Βίλα απείλησε με τον Ελ Γκάζι αλλά ο Πίκφορντ μπλόκαρε. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ της ισοφάρισης στο 89' με σουτ του Γουόλκοτ που πέρας λίγο έξω. Η Άστον Βίλα τελείωσε το παιχνίδι στις καθυστερήσεις με τον Ελ Γκάζι να κάνει υπέροχη ενέργεια και με ωραίο πλασέ να γράφει το 2-0.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Χίτον, Τέιλορ, Ένχελς, Γκιλμπέρτ, Μινγκς, Ντάγκλας Λουίς, ΜακΓκιν, Γκρίλις, Τρεζεγκέ (86' Ελ Μοχαμαντί), Χότα (77' Ελ Γκάζι), Βέσλεϊ

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Κιν, Ντιν, Γέρι Μίνα, Κόλμαν, Ριτσάρλισον (78' Γουόλκοτ), Σίγκουρντσον (62' Ιβόμπι), Σνάιντερλεν, Μπερνάρντ (62' Κεν), Αντρέ Γκόμες, Κάλβερτ-Λιούιν