Πεντάρα για Τσέλσι, τεσσάρα για Τότεναμ (video)

Καταιγιστική η Τότεναμ, λίγο πριν ταξιδέψει στην Αθήνα για το ματς με τον Ολυμπιακό στο Champions League, διέλυσε με 4-0 την Κρίσταλ Πάλας, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της premier league. Η ομάδα του Λονδίνου έπαιξε, κατά διαστήματα, πολύ καλό ποδόσφαιρο και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλο της, «καθαρίζοντας» το ματς από το πρώτο ημίχρονο, όταν πέτυχε και τα τέσσερα γκολ.

Ο Σον άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, το 2-0 έγινε με αυτογκόλ τους Βαν Ααχολτ (21'), ο Σον ξανά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 23ο λεπτό και ο Λαμέλα διαμόρφωσε το τελικό 4-0 στο 42'. Ο Μαουρίσιο Ποκετίνο, με το γνωστό σύστημα 4-3-2-1, χρησιμοποίησε τους εξής παίκτες: Γιορίς, Οριέ, Αλεντερβάιλνεντ, Βερτόγκεν, Ρόουζ (76' Ντέιβις), Σισοκό, Γουίνκς (67' Ντομπελέ), Λαμέλα, Ερικσεν, Σον και Κέιν (85' Λούκας).

Από εκεί και πέρα, η Τσέλσι νίκησε εύκολα στην (απαιτητική) έδρα της Γουλβς με το εντυπωσιακό 5-2, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δυσκολεύτηκε στο «Ολντ Τράφορντ» κόντρα στη Λέστερ και τελικά νίκησε με 1-0.

Νωρίτερα, την πέμπτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες σημείωσε η Λίβερπουλ στο αγγλικό πρωτάθλημα, αφού επικράτησε στο Άνφιλντ της Νιούκαστλ με 3-1.

Τα τέρματα της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ που εξακολουθεί να προηγείται στη βαθμολογία με το απόλυτο των νικών (15β.), σημείωσαν οι Μανέ (28΄, 40΄) και Σαλάχ (72΄), ενώ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 7΄ με τον Γουίλεμς. Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής και η βαθμολογία:

Λίβερπουλ-Νιούκαστλ       3-1