Αυτοκτονία» της Άρσεναλ στο «Βίκαρατζ Ρόουντ»

Η Άρσεναλ έχασε μέσα από τα χέρια της την ευκαιρία να φτάσει τη Μάντσεστερ Σίτι στη δεύτερη θέση της κατάταξης, καθώς αν και προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο με ισάριθμα γκολ του Ομπαμεγιάνγκ, αναδείχθηκε, εν τέλει, ισόπαλη 2-2 της γηπεδούχου Γουότφορντ, που πήρε μόλις το δεύτερο βαθμό της στην εφετινή Premier League.

Ο Παπασταθόπουλος ήταν βασικός στην ενδεκάδα των «κανονιέρηδων» και από δικό του σφάλμα μείωσε η Γουότφορντ, ενώ ισοφάρισε από πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο άλλος στόπερ της, ο Νταβίντ Λουίς. Βασικός ήταν και ο Χολέμπας στις «σφήκες», με τον «Γερμανό» να αντικαθίσταται στο 78ο λεπτό από τον Γιάνμαατ.

Νωρίτερα, η Μπόρνμουθ ανέτρεψε τα προγνωστικά και νίκησε την Έβερτον με 3-1. Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα βρέθηκε σε κακή ημέρα και οι γηπεδούχοι, με ηγέτη τον Κάλουμ Γουίλσον ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, έφθασαν στην επιτυχία.