«Δεν είναι κακό το αποτέλεσμα - μπορούσαμε και τη νίκη»

Ο τεχνικός της Άρσεναλ, Ουνάι Έμερι, δε θεωρεί κακό το αποτέλεσμα της ισοπαλίας, όμως μετά τις οδηγίες που έδωσε στο ημίχρονο στους παίκτες του πιστεύει ότι μπορούσαν βάσει ευκαιριών να πάρουν τη νίκη.

Οι «Κανονιέρηδες» κατάφεραν και επανήλθαν, παρά το 1-0 του ημιχρόνου, και έφυγαν με το 1-1 από το «Ολντ Τράφορντ» ανεβαίνοντας ξανά στην πρώτη 4άδα.

Μετά τη λήξη του ματς ο Ουνάι Έμερι δήλωσε στο «Sky Sports»: «Δεν είναι κακό σαν αποτέλεσμα, αλλά πιστεύω πως η ισοπαλία απέχει πολύ από τις δύο ομάδες έπειτα από 90 αγωνιστικά λεπτά. Στο πρώτο ημίχρονο, παραδείγματος χάριν, ξεκίνησαν να πιέζουν πολύ, αλλά ελέγξαμε τον αγώνα με καλή κυκλοφορία μπάλας και δεν επιτρέψαμε πολλές ευκαιρίες στον αντίπαλο. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου τους επιτρέψαμε τρεις φορές να μεταφέρουν την μπάλα κοντά στην περιοχή μας και η τρίτη ήταν το γκολ που σημείωσαν.

Και στο δεύτερο ημίχρονο, μιλούσαμε στα αποδυτήρια και είπαμε να είμαστε ήρεμοι και ο στόχος μας να είναι να πετύχουμε ένα τέρμα και μετά να προσπαθήσουμε να βρούμε την κατάλληλη στιγμή ώστε να κερδίσουμε το παιχνίδι. Αλλά μετά το γκολ μας, λίγο λίγο, επέβαλλαν το παιχνίδι τους, πίεσαν με τη βοήθεια των φιλάθλων τους εδώ και εμείς δυσκολευτήκαμε. Αλλά είχαμε καλές ευκαιρίες και να πετύχουμε δεύτερο γκολ, όπως και εκείνοι».

Πηγή: Premierleaguefans.gr