«Πρώτο αίμα» για τη Λίβερπουλ, έσωσε τον βαθμό! (vids)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο μεγάλο παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παιχνίδι και στο πρώτο τέταρτο είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν να επιτεθούν. Στη συνέχεια η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πήρε τα ηνία και πίεσε, χωρίς ωστόσο να υπάρξουν πολύ σημαντικές ευκαιρίες.

Στο 36ο λεπτό ο Ράσφορντ πέτυχε το 1-0 για τους Κόκκινους Διαβόλους με σουτ μετά από σέντρα του Ντάνιελ Τζέιμς. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν πολύ έντονα για φάουλ στον Οριγκί μια φάση νωρίτερα από την αντεπίθεση που έφερε το γκολ, ωστόσο μετά από έλεγχο στο VAR το γκολ μέτρησε κανονικά. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Μανέ ισοφάρισε, ωστόσο το τέρμα του ακυρώθηκε για χέρι.

Στο δεύτερο μέρος η Γιουνάιτεντ οπισθοχώρησε με στόχο να κρατήσει το αποτέλεσμα και να απειλήσει με αντεπιθέσεις. Η Λίβερπουλ πήρε το 75% της κατοχής της μπάλας και προσπάθησε να πιέσει, αλλά δεν έκανε φάσεις, μέχρι το 85ο λεπτό. Τότε ο Λαλάνα (που είχε περάσει λίγο πριν ως αλλαγή στο ματς) πέτυχε με κοντινή προβολή το 1-1 και έσωσε την ομάδα του από την ήττα στο Όλντ Τράφορντ. Στο 96ο λεπτό η Λίβερπουλ ζήτησε πέναλτι για χέρι του Φρεντ αλλά το VAR είχε διαφορετική άποψη.

Οι Κόκκινοι "άφησαν" βαθμούς για πρώτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα, επιτρέποντας στη Μάντσεστερ Σίτι να μειώσει τη διαφορά της με την πρώτη θέση στους 6 βαθμούς. Στη 13η θέση με μόλις 10 βαθμούς σε 9 αγωνιστικές έχει η Γιουνάιτεντ.

Πηγή: Premierleaguefans.gr