Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι 3-1: Στο +8, έξαλλοι στη Σίτι! (vids)

Θριαμβευτές οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ στο μεγάλο ματς της 12ης αγωνιστικής στην Πρέμιερ Λιγκ!

Η Λίβερπουλ πήρε τη νίκη με 3-1 στο Άνφιλντ και ξέφυγε με +9 από τη Σίτι (+8 από Λέστερ και Τσέλσι) στη μάχη του τίτλου. Τα γκολ της πέτυχαν οι Φιρμίνο, Σαλάχ και Μανέ, με τον Μπερνάρντο Σίλβα να μειώνει για τους Πολίτες, που είχαν και δοκάρι με τον Ανχελίνιο στο πρώτο ημίχρονο.

Εντονότατες διαμαρτυρίες του Πεπ Γκουαρντιόλα και των ανθρώπων της Σίτι για δύο περιπτώσεις που η μπάλα βρήκε στο χέρι του Αλεξάντερ-Άρνολντ εντός περιοχής και δεν σφυρίχθηκε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων. Η πρώτη λίγο πριν βγει στην αντεπίθεση για το 1-0 η Λίβερπουλ, η δεύτερη στο 82' με το σκορ στο 3-1.

Πολύ καλή η εμφάνιση της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ, με κορυφαίους τους πλαγίους μπακ της κι από κοντά τους Φαμπίνιο και Βαϊνάλντουμ. Ιδιαίτερα προβληματική η εικόνα της Μάντσεστερ Σίτι στα μετόπισθεν, με τις απουσίες στην άμυνά της να παίζουν ρόλο σε αυτό.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ:

Τέλος αγώνα.

90' Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.

87΄Αλλαγή: Γκόμεζ μέσα, Σαλάχ έξω.

82' Πεντακάθαρο χέρι του Αλεξάντερ-Άρνολντ στην περιοχή, δεν δίνει πέναλτι ο διαιτητής, έξαλλος ο Γκουαρντιόλα που διαμαρτύρεται έντονα.

80' Φάση για τη Σίτι με προσπάθεια του Στέρλινγκ και του Ζεσούς να περνάει άουτ.

Σκόρερ ο Μπερνάρντο Σίλβα με ωραίο τελείωμα μέσα στην περιοχή της Λίβερπουλ.

78' ΓΚΟΛ η Μάντσεστερ Σίτι.

77' Έχει πέσει ο ρυθμός στο ματς.

71' Αλλαγή: Εκτός ο Αγουέρο, μπάινει ο Ζεσούς.

68' Φάση για τους φιλοξενούμενους, από καλή σέντρα του Ντε Μπρούινε δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή ο Αγουέρο.

61' Αλλαγή: Στη θέση του Χέντερσον ο Μίλνερ.

53' Καλή απόκρουση του Άλισον σε σουτ του Στέρλινγκ.

Σέντρα από τον Χέντερσον, λάθος του Μπράβο, γκολ ο Μανέ με κεφαλιά!

51' ΓΚΟΛ η Λίβερπουλ.

46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Πολύ σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη έχει πάρει από νωρίς η Λίβερπουλ, με καλή εμφάνιση και κορυφαίους τους πλάγιους μπακ της. Διαμαρτυρήθηκε έντονα η Σίτι για πέναλτι που δεν δόθηκε σε χέρι του Αλεξάντερ-Άρνολντ στην περιοχή των Κόκκινων, λίγο πριν ανοίξουν το σκορ στην αντεπίθεση οι γηπεδούχοι.

Λήξη στο πρώτο μέρος.

45+2' Σουτ του Αγουέρο, αδύναμο, μπλοκάρει ο Άλισον.

45' Καλή φάση η Λίβερπουλ, αποκρούει ωραίο μακρινό σουτ του σαλάχ ο Μπράβο.

42' Τεράστια ευκαιρία για τη Σίτι, τη σπαταλά ο Αγουέρο αστοχώντας από πολύ καλή θέση απέναντι στον Άλισον.

41' Ο Σαλάχ είχε τραυματισμό αλλά σηκώθηκε.

38' Δυνατό σουτ του Φιρμίνο, αποκρούει ο Μπράβο.

29' Δοκάρι η Σίτι μετά από μπάσιμο του Ανχελίνιο στην περιοχή.

25' Πολύ ωραία ατομική προσπάθεια του Αγουέρο, αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του ο Άλισον.

22' Ελέγχει απόλυτα το ματς η ομάδα του Κλοπ.

Σκόρερ ο Σαλάχ με κεφαλιά από κοντά με ασίστ από τον Ρόμπερτσον.

13' ΓΚΟΛ για τη Λίβερπουλ!

12' Μεγάλη φάση οι Πολίτες, δεν βρίσκει τη μπάλα ούτε ο Αγουέρο ούτε ο Στόουνς.

8' Ευκαιρία για τη Σίτι, αστοχεί από κοντά ο Στέρλινγκ.

Έχει βρει στο χέρι του δεξιού μπακ της Λίβερπουλ η μπάλα. Ο διαιτητής δείχνει γκολ Λίβερπουλ.

Την ώρα που η Σίτι ζητά πέναλτι θεωρώντας ότι η μπάλα βρήκε στο χέρι του Αλεξάντερ-Άρνολντ, οι γηπεδούχοι βγαίνουν στην αντεπίθεση και με φοβερό μακρινό σουτ του Φαμπίνιο κάνουν το 1-0!

6' ΓΚΟΛ η Λίβερπουλ

5' Στην επίθεση η Σίτι που πιέζει στην αρχή του ματς

1' Το ματς ξεκίνησε!

Φόρος τιμής των Άγγλων στους νεκρούς των πολέμων πριν την έναρξη του αγώνα, όπως συμβαίνει κάθε χρόνο τέτοιες ημέρες σε όλα τα γήπεδα στο Νησί.