Λίβερπουλ – Γουότφορντ 2-0: Σόου Σαλάχ και 16η νίκη

Με δύο υπέροχα γκολ του Μοχάμεντ Σαλάχ (38', 90') η Λίβερπουλ νίκησε 2-0 την ουραγό Γουότφορντ, η οποία έβαλε δύσκολα στην κάτοχο του Champions League και έχασε καταπληκτικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.

Το δώρο της επέκτασης συμβολαίου του Γιούργκεν Κλοπ ως το 2024, δεν θα μπορούσε να μην συνοδευτεί από νίκη στο Άνφιλντ.

Οι Τάρανδοι έβαλαν δύσκολα στην Λίβερπουλ, έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να ζορίσουν ακόμα περισσότερο τον αντίπαλο τους, όμως, ο «δήμιος» της Γουότφορντ Σαλάχ, χτύπησε δύο φορές με εκπληκτικό τρόπο και χάρισε στη Λίβερπουλ ακόμα ένα τρίποντο στο... χαλαρό, στον δρόμο για το πρωτάθλημα.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο όπου οι φάσεις δημιουργούνταν με το σταγονόμετρο, οι φιλοξενούμενοι του Νιλς Πίρσον βρήκαν ανεπανάληπτες ευκαιρίες με τους Ντουκουρέ και Σαρ, αμφότεροι, όμως, βρήκαν αέρα στις εκτελέσεις τους μπροστά στην εστία του Άλισον. Ενδιάμεσα, στο 37', ο Μο Σαλάχ έβαζε την υπογραφή του σε ένα νευρικό πρώτο μέρος, με υπέροχη ατομική ενέργεια, αδειάζοντας τον προσωπικό του αντίπαλο στην μεγάλη περιοχή και κάνοντας το 1-0 με έξοχο τελείωμα.

Κι αφού οι Reds δεν πλήρωσαν την χαλαρότητα τους αμυντικά στα 45 λεπτά, εκπλήρωσαν τον οιωνό που τους ήθελε για 99 ματς αήττητους όταν προηγούνται στο Άνφιλντ στο ημίχρονο, συμπληρώνοντας 100άρα.

Παρά το ακυρωθέν από το VAR γκολ του Μανέ στο 50', μία εξαιρετικά οριακή φάση κι ακόμη κι αν οι παίκτες της Γουότφορντ δεν παρέδωσαν σε κανένα λεπτό «λευκή πετσέτα», η Λίβερπουλ κράτησε τόσο τη νίκη, όσο και το μηδέν στην άμυνα, πρώτη φορά σε εντός έδρας ματς φέτος. Μάλιστα, ο Αιγύπτιος σταρ της είχε κέφια και προσέφερε κι ένα διασκεδαστικό τακουνάκι από την μικρή περιοχή στο 90'για το τελικό 2-0, με το οποίο έφτασε τα εννιά γκολ κόντρα στους Ταράνδους, περισσότερα από κάθε άλλον σύλλογο.

Έτσι, οι Reds δείχνουν ανίκανοι να ηττηθούν ακόμα και στην μέτρια τους μέρα, ανέβασαν ξανά σε διψήφια την διαφορά από την Λέστερ και ταυτόχρονα κόλλησαν την Γουότφορντ στους 9 βαθμούς μετά από 17 παιχνίδια, συγκυρία που... μυρίζει υποβιβασμό, αφού αυτό συνέβη και στις εννιά περιπτώσεις στο παρελθόν, που σημειώθηκε αυτή η επίδοση.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Άρνολντ, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Μίλνερ (C), Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Σακίρι, Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο.

Γουότφορντ (Νίγκελ Πίρσον): Φόρστερ, Μαριάπα, Καμπασέλε, Κάτσκαρτ, Ντουκουρέ, Καπουέ, Σαρ, Χιούζ, Ντελοφέου, Ντίνι (C).

Πηγή: Gazetta.gr