Οι πιτσιρικάδες της Λίβερπουλ απέκλεισαν την Έβερτον!

Η Εβερτον είχε τις φάσεις στο πρώτο μέρος, όμως η Λίβερπουλ, των πολλών πιτσιρικάδων, γκολάρα στο δεύτερο και πρόκριση στον 4ο γύρο του FA Cup (1-0).

Απίστευτα πράγματα από την Λίβερπουλ του Γίργκεν Κλοπ, με τον Γερμανό να γεμίζει τη μισή τουλάχιστον ομάδα με νεαρούς παίκτες και εκείνοι να παίρνουν εκπληκτική πρόκριση σε βάρος της Εβερτον. Χαρακτηριστικό της όλης κατάστασης στο rivalry είναι ότι όταν τα Ζαχαρωτά νίκησαν για τελευταία φορά τους Reds στο Anfield, κανένας από τους πιτσιρικάδες που έπαιξαν στον αγώνα του FA Cup δεν είχε γεννηθεί.

Με αυτή την ομάδα λοιπόν στο τερέν, η Λίβερπουλ, αφού άντεξε στο πρώτο μέρος, στην επανάληψη κυριάρχησε, πέτυχε τρομερό γκολ με τον Τζόουνς (71') και έφτασε την κατοχή ακόμα και πάνω από το 75% πετυχαίνοντας μια το λιγότερο εντυπωσιακή πρόκριση. Στο βασικό σχήμα ήταν το νέο απόκτημα, Μιναμίνο, επέστρεψε έπειτα από τραυματισμό ο Οξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι είχε σημαντικές φάσεις με τους Κάλβερτ-Λιούιν (6'), Χόλγκεϊτ (12') και Ριτσάρλισον (27') όμως σε όλες τις περιπτώσεις, ο αναπληρωματικός keeper, Αντριάν, ήταν εκεί που έπρεπε. Η Λίβερπουλ έχασε στο 9' τον Μίλνερ με τραυματισμό και στο 41' την καλύτερη ευκαιρία της όταν από θέση οφσάιντ ο Οριγκί έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά ο Πίκφορντ απέκρουσε διατηρώντας το 0-0.

Στην επανάληψη οι φάσεις δεν ήταν τόσες πολλές, όμως η Λίβερπουλ σταδιακά έπαιρνε τον έλεγχο. Χρειάστηκε να έρθει το 69' για την πρώτη ευκαιρία με το μακρινό σουτ του Οριγκί, όμως δύο λεπτά μετά οι Reds άνοιξαν το σκορ με το φανταστικό curler του Κέρτις Τζόουνς εκτός περιοχής το οποίο πήγε κοντά στο παραθυράκι. Το 1-0 όχι μόνο δεν έμελλε να αλλάξει στο φινάλε αλλά η Λίβερπουλ το κράτησε με πειστικό τρόπο χωρίς να αφήσει ανοικτό το παράθυρο της ελπίδας για την αντίπαλό της.

Πηγή: Sdna.gr