Η Νιουκάστλ θύμισε στον Αντσελότι τον τελικό της Κωνσταντινούπολης

Μετά την απίθανη ισοπαλία που πήρε η Νιουκάστλ στο «Γκούντισον Παρκ» στις καθυστερήσεις, ο προπονητής της Έβερτον θυμήθηκε τον αείμνηστο τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ απέναντι στη Λίβερπουλ όταν ήταν στη Μίλαν.

Μέχρι το 93ο λεπτό στο «Γκούντισον Παρκ» όλα έδειχναν ότι τα «Ζαχαρωτά» θα πετύχουν μία εύκολη νίκη απέναντι στις «Καρακάξες». Όμως οι φιλοξενούμενοι και συγκεκριμένα ο Φλοριάν Λεζέν δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα, σημειώνοντας δύο τέρματα στις καθυστερήσεις με διαφορά λιγότερη του ενός λεπτού το ένα από το άλλο.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης Κάρλο Αντσελότι και Στιβ Μπρους είχαν ένα τετ-α-τετ και ο δεύτερος ρωτήθηκε για τη συζήτηση μεταξύ τους και είπε: «Δεν απολογήθηκα. Ανασήκωσε τους ώμους του και μου είπε ότι η ομάδα του είχε προηγηθεί με 3-0 σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ (στον τελικό του 2005 στην Κων/πολη όταν η Λίβερπουλ ισοφάρισε σε 3-3 και πήρε την κούπα στα πέναλτι). Απλώς μου το υπενθύμισε. Είναι ποδόσφαιρο, μπορεί να συμβεί.

Δεν τα παρατήσαμε ποτέ. Ήταν απίθανο αυτό που συνέβη. Δείξαμε αποφασιστικότητα, αν και φανήκαμε κουρασμένοι, αλλά βρήκαμε λίγη ενέργεια από κάπου. Όταν πετύχαμε το πρώτο ο Μάικ Ντιν είπε ότι μένουν 40 δευτερόλεπτα και σκέφτεσαι εκείνη την ώρα "μπορούμε σε 40''; Σίγουρα είχαμε τύχη, αλλά τα παιδιά δεν τα παράτησαν ποτέ».

Πηγή: Premierleaguefans.gr