Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Απάντησε στην γκρίνια με 6 γκολ!

Λίγες ημέρες μετά την ήττα-σοκ με 2-0 από την Μπέρνλι στο Ολντ Τράφορντ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ξέσπασε πάνω στην Τρανμίρ, την οποία και συνέτριψε με 6-0 στην έδρα της για να πάρει το εισιτήριο για τους "16" του Κυπέλλου Αγγλίας.

Το τελευταίο 10ήμερο ήταν εφιαλτικό για τους πολυάριθμους οπαδούς της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ καθώς μέσα σε λίγες ημέρες είδαν την ομάδα τους να δέχεται δύο ισχυρά αγωνιστικά χαστούκια στην Premier League: πρώτα ήρθε η ήττα με 2-0 στο ντέρμπι με την Λίβερπουλ και έπειτα αυτή, με το ίδιο σκορ, από την Μπέρνλι εντός έδρας, που έφεραν τους διαβόλους στο -6 από την 4η θέση της βαθμολογίας και στο -33 από την 1η!

Τα αποτελέσματα αυτά σε συνδυασμό με την αποκαρδιωτική εικόνα της Γιουνάιτεντ, ειδικα στο ματς με την Μπέρνλι, είχαν ως αποτέλεσμα να μαζευτούν σύννεφα πάνω από το Ολντ Τράφορντ ακόμα και για το μέλλον του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ στον πάγκο, ενώ στο στόχαστρο του κόσμου μπήκε και η διοίκηση με "πρώτο και καλύτερο" τον αντιπρόεδρο Εντ Γούντγουορντ για μεταγραφικές του επιλογές.

Μέσα σε αυτό το κλίμα αμφισβήτησης και εσωστρέφειας λοιπόν, η Γιουνάιτεντ ταξίδεψε στο γειτονικό Μέρσεϊσαϊντ με μοναδικό στόχο τη νίκη απέναντι στην Τρανμίρ της Leugue 1, καθώς οποιοδήποτε άλλο σενάριο πλην της πρόκρισης στους "16" του FA Cup θα ήταν κατά πάσα πιθανότατα καταστροφικό για τον Σόλσκιερ.

Τι συνέβη; Οι  κόκκινοι διαβόλοι όχι μόνο πήραν τη νίκη-πρόκριση που την είχαν τόσο ανάγκη αλλά το έκαναν και με εντυπωσιακό τρόπο, αφού συνέτριψαν με 6-0 την Τρανμίρ έχοντας μάλιστα έξι διαφορετικούς σκόρερ.

Οι Μαγκουάιρ (10'), Ντάλοτ (13') και Λίνγκαρντ (16') καθάρισαν την υπόθεση πρόκριση πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο, ενώ Τζόουνς (41') και Μαρσιάλ (45') βρήκαν δίχτυα πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να σκοράρει 5 γκολ σε ημίχρονο αγώνα οποιασδήποτε διοργάνωσης για πρώτη φορά από τον Φεβρουάριο του 2001 (6-1 την Άρσεναλ σε εκείνο το ματς, με τον Σόλσκιερ να βάζει το πέμπτο γκολ).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε όπως ήταν αναμενόμενο μιας που είχαν όλα κριθεί, με την Γιουνάιτεντ να βρίσκει πάντως δίχτυα, όταν ο Τσονγκ ανατράπηκε στην περιοχή της Τρανμίρ και ο Γκρίνγουντ ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι, για να γράψει το 6-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Μάλιστα, η τελευταία φορά που η Γιουνάιτεντ είχε έξι διαφορετικούς σκόρερ σε ένα παιχνίδι της ήταν το Οκτώβριο του 1892, όταν επικράτησε με 10-1 της Γουλβς στη μεγάλη κατηγορία.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ 4ΟΥ ΓΥΡΟΥ ΤΟΥ FA CUP:

Παρασκευή 24 Ιανουαρίου

ΚΠΡ - Σέφιλντ Γουένσντεϊ 1-2 (90+3' Γουέλς / 43' Φοξ, 90+1' Γουίναλ)

Νορθάμπτον - Ντέρμπι Κάουντι 0-0

Σάββατο 25 Ιανουαρίου

Μπρέντφορντ - Λέστερ 0-1 (4' Ιχεανάτσο)

Μπέρνλι - Νόριτς 1-2 (72' Πίτερς / 53' Χάνλεϊ, 57' Ντρμιτς)

Κόβεντρι - Μπέρμιγχαμ 0-0

Μίλγουολ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 0-2 (62' Μπέσιτς, 84' Νόργουντ)

Νιούκαστλ - Όξφορντ 0-0

Πόρτσμουθ - Μπάρνσλεϊ 4-2 (37' Κλόσε, 45+1' Μαρκίς, 62' Κούρτις, 76' Μπούργκες / 60' Γούντροου, 90+1' Τσάπλιν)

Ρέντινγκ - Κάρντιφ 1-1 (8' Μεϊτέ / 5' Πάτερσον)

Σαουθάμπτον - Τότεναμ 1-1 (87' Μπουφάλ / 58' Σον)

Γουέστ Χαμ - Γουέστ Μπρομ 0-1 (9' Τάουνσεντ)

Χαλ - Τσέλσι 1-2 (78' Γκροσίτσκι / 6' Μπατσουαγί, 64' Τομόρι)

Κυριακή 26 Ιανουαρίου

Μάντσεστερ Σίτι - Φούλαμ 4-0 (8' πεν. Γκιουντογκάν, 19' Μπερνάρντο Σίλβα, 72' 75' Ζεζούς)

Τρανμίρ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-6 (10' Μαγκουάιρ, 13' Ντάλοτ, 16' Λίνγκαρντ, 41' Τζόουνς, 45' Μαρσιάλ, 56' πεν. Γκρίνγουντ)

Σριούσμπερι - Λίβερπουλ (19:00)