Τότεναμ - Σαουθάμπτον 3-2: Πρόκριση με ανατροπή!

Η Τότεναμ προηγήθηκε νωρίς, η Σαουθάμπτον ήταν καλύτερη και γύρισε το ματς, όμως η ομάδα του Μουρίνιο έκανε την ανατροπή και με 3-2 πέρασε στους «8» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Στη ρεβάνς του 1-1 στο Saint Mary's η Σαουθάμπτον έδειξε ανώτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι του ματς, όμως το αποτέλεσμα μετράει. Και αυτό πήγε στην πλευρά της ομάδας του Ζοσέ Μουρίνιο που λύγισε με 3-2 τους Αγίους και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του FA Cup.

Στο 12' άνοιξαν το σκορ οι Spurs όταν το σουτ του Ν' Ντομπελέ κόντραρε στον Τζακ Στέφενς και πήγε στα δίχτυα, όμως η Σαουθάμπτον ήταν η καλύτερη ομάδα. Ο Ινγκς είχε δοκάρι έξι λεπτά αργότερα και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 34' όταν μετά την επέμβαση του Γιορίς στο σουτ του Ρέντμοντ, ο Λονγκ έσπρωξε την μπάλα στην κενή εστία (1-1).

Στην επανάληψη οι Αγιοι εξακολουθούσαν να έχουν καλύτερη εικόνα και στο 72' ο Ινγκς με όμορφο curler μετά την κούρσα και την πάσα του Ρέντμοντ έδωσε προβάδισμα στην Σαουθάμπτον. Το 1-2 όμως έμεινε μόλις για έξι λεπτά καθώς ο Λούκας Μόουρα έδωσε και πήρε και με τρομερό σουτ στη γωνία έκανε το 2-2 και στο 88' ο Σον με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος και επιβεβαιώθηκε από το VAR έκανε το 3-2 και χάρισε την πρόκριση στην Τότεναμ.

Πηγή: Sdna.gr