Nίκες για Τότεναμ, Έβερτον, Λέστερ και Μπόρνμουθ (video)

PREMIER LEAGUE-2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΤΟΤΕΝΑΜ-ΦΟΥΛΑΜ: 3-1

Γήπεδο: Γουέμπλεϊ

Τι κι αν δεν έκανε καμία μεταγραφή φέτος, η Τότεναμ συνεχίζει να εντυπωσιάζει. Τα «σπιρούνια» κέρδισαν με 3-1 τη Φούλαμ, έκαναν  το 2Χ2 και προχωράνε μπροστά.

Στο 6ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας στα καρέ τη Φούλαμ, ο Άλι έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά η κεφαλιά του Μόουρα πέρασε μόλις έξω ενώ στην επόμενη φάση ακυρώθηκε γκολ του Χάρι Κέιν.

Στο 23’ το σουτ του Έρικσεν έξυσε το δοκάρι του Φάμπρι, ενώ στο 28’ ο Γιορίς είπε όχι σε σουτ του Κέρνεϊ και στο 34’ ο Φάμπρι έδιωξε το νέο σουτ του Έρικσεν. Στο 39’ ο Σεσενιόν βρέθηκε απέναντι στον Γιορίς αλλά ο Γάλλος κίπερ τον νίκησε εντυπωσιακά και στο 43’ μετά από γύρισμα του Έρικσεν από δεξιά, η άμυνα της Φούλαμ έδιωξε λανθασμένα και ο Λούκας Μόουρα με φοβερό φαλτσαριστό πλασέ μέσα από  την περιοχή, έκανε το 1-0.

Η Φούλαμ άγγιξε το γκολ στο 47’ καθώς το σουτ του Μίτροβιτς σταμάτησε στο δοκάρι του Γιορίς και στην επαναφορά ο Κέρνεϊ αστόχησε ενώ στο 49’ ο Φάμπρι έδιωξε δύσκολα το σουτ του Άλι. Και στο 52’ ο Μπράιαν σέντραρε από αριστερά, ο Σεσενιόν στο δεύτερο δοκάρι έκανε το γύρισμα και ο Μίτροβιτς με κεφαλιά (όντας πεσμένος) έκανε το 1-1.

Στο 65’ ο Λε Μαρσάν πρόλαβε στη γραμμή μετά από σουτ του Άλι και στο 72’ ο Κέιν σημάδεψε ξανά το δοκάρι της Φούλαμ. Και τελικά στο 75ο λεπτό ο Τριπιέ με φοβερή εκτέλεση φάουλ, έκανε το 2-1 για τους «πετεινούς». Και στο 77’ ο Λαμέλα έφυγε στην κοντά, άνοιξε στον Κέιν κι εκείνος από αριστερά με ιδανικό πλασέ έγραψε το 3-1 σκοράροντας μετά από καιρό και για πρώτη φορά τον μήνα Αύγουστο. Στο 83’ μάλιστα ο Κέιν έχασε κι άλλη ευκαιρία, πλασάροντας λίγο έξω.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Σάντσες (69’ Ντεμπελέ), Ντέιβις, Τριπιέ, Αλντερβάιρλεντ, Βερτόνχεν, Άλι, Μόουρα, Έρικσεν, Ντάιερ (74’ Λαμέλα), Κέιν (89’ Γουίνκς)

ΦΟΥΛΑΜ: Φάμπρι, Λε Μαρσάν, Φοσούν Μενσά (87’ Σίρλε), Τσέιμπερς, Σερί, Κέρνεϊ (74’ Γιόχανσεν), Ανγισά, Καμαρά, Σεσενιόν, Μίτροβιτς

ΕΒΕΡΤΟΝ-ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: 2-1

Γήπεδο: Γκούντισον Παρκ

Την πρώτη του νίκη σαν τεχνικός της Έβερτον πήρε ο Μάρκο Σίλβα, με τα «ζαχαρωτά» να επικρατούν με 2-1 της Σαουθάμπτον.

Στο 5’ ο Σίγκουρντσον εκτέλεσε  το φάουλ και ο Κιν πήρε την κεφαλιά αλλά ο ΜακΚάρθι είπε όχι και στο ίδο σχεδόν λεπτό, ο Ισλανδός μέσος εκτέλεσε ακόμη ένα φάουλ με τον Τοσούν να στέλνει την πάλα πάνω στον ΜακΚάρθι με νέα κεφαλιά. Στο 10’ ήταν η σειρά του Γουόρντ Πρόους να γεμίσει από φάουλ και τον Όστιν να αστοχεί με κεφαλιά και τελικά στο 15’ ο Μπέινς βρήκε τον Σνάιντερλιν, εκείνος άφησε για τον Γουόλκοτ και ο Άγγλος με σουτ από κοντά έκανε το 1-0.

Το ματς είχε φοβερό ρυθμό και στο 18’ ο Κιν σημάδεψε ξανά τον ΜακΚάρθι με ακόμη μια κεφαλιά, ενώ στο 25’ ο Πίκφορντ έχασε  την μπάλα μετά από σουτ του Σέντρικ αλλά ο Πορτογάλος στην επαναφορά δεν μπόρεσε να σκοράρει σε κενό τέρμα κι ενώ φάνηκε ο Πίκφορντ να έχει βρει ξανά την μπάλα. Και στο 31’, ο Γουόλκοτ σέντραρε από δεξιά ο Μπέρτραντ δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Ριτσάρλισον πετάχτηκε και έκανε το 2-0 με κεφαλιά. Οι «Άγιοι» άγγιξαν το γκολ στο 45+3’ αλλά Λεμινά από καλό σημείο, έστειλε έξω την μπάλα.

Η Σαουθάμπτον μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 54ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Ινγκς από κοντά έκανε το 2-1. Στο 67’ ακυρώθηκε γκολ του Γουόλκοτ και στο 69’ ο πρώην άσος της Άρσεναλ έχασε το άχαστο μετά από γύρισμα του Τοσούν. Τρία λεπτά μετά, ο Πίκφορντ είπε όχι σε σουτ του Χουντ, ενώ στο 83’ ο ΜακΚάρθι είπε όχιχ σε σουτ του Γκουεγέ.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Χολγκέιτ, Κιν, Μπέινς, Κόουλμαν, Σνάιντερλιν (24’ Ντέιβις), Σίγκουρντσον, Γουόλκοτ, Γουεγιέ, Τοσούν (74’ Κάλβερτ Λιούιν), Ριτσάρλισον (85’ Νιάς)

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: ΜακΚάρθι, Μπέρτραντ, Σέντρικ, Χουντ, Στίβενς, Ρομέου (73’ Γκαμπιαντίνι), Ρέντμοντ, Λεμινά, Γουόρντ Πρόους (84’ Άρμστρονγκ), Όστιν (58’ Λονγκ), Ινγκς.

ΛΕΣΤΕΡ-ΓΟΥΛΒΣ: 2-0

Γήπεδο: KingPowerStadium

Τη νίκη με 2-0 πέτυχε η Λέστερ κόντρα στη Γουλβς, που είχε τρία δοκάρια!

Στο 3ο μόλις λεπτό, ο Μουτίνιο με σουτ  τράνταξε το δοκάρι του Σμάιχελ, ενώ στο 22’ οι «λύκοι» είχαν κι άλλο δοκάρι, αυτή τη φορά σε σουτ του Χιμένες. Και στο 29’ ο Ολμπράιτον έκανε το γέμισμα, ο Βάρντι πήρε τη κεφαλιά και ο Ντόχερτι κατά  λάθος με κεφαλιά πέτυχε αυτογκόλ κι έβαλε μπροστά στο σκορ τη Λέστερ.

Στο 40’ ο Μάντισον άλλαξε με τον Βάρντι και σούταρε αλλά ο Πατρίσιο είπε όχι και στο 45’ ο Περέιρα έδιωξε πάνω στον Μάντισον ο οποίος από κοντά έκανε το 2-0.

Στο 48ο λεπτό το σουτ του Χιμένες κόντραρε στον Τσίλγουελ, ενώ στο 58’ ο Σμάιχελ είπε όχι σε όμορφο σουτ του Μεξικανού. Στο 64’ ο Κόαντι πρόλαβε σωτήρια προ του Μάντισον και στο 66’ η Λέστερ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βάρντι.

Στο 72’ το σουτ του Μπονατίνι πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 80’ η Γουλβς είχε κι άλλο δοκάρι με τον Κάστρο ενώ στο 85’ ο Νέβες έπιασε φοβερό σουτ και ανάγκασε τον Σμάιχελ σε μεγάλη επέμβαση.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Μεντί, Ολμπράιτον (59’ Αμαρτέι), Τσίλγουελ, Περέιρα, Μαγκουάιρ, Έβανς, Ντιντί, Βάρντι, Γκρέι (82’ Ιεανάτσο), Μάντισον (82’ Σίλβα)

ΓΟΥΛΒΣ: Πατρίσιο, Μπένετ, Κόαντι, Μπολί, Ντόχερτι ((69’ Γκιμπς Γουάιτ), Κάστρο, Μουτίνιο, Ζότα (46’ Μπονατίνι), Νέβες, Κόστα (46’ Τραορέ), Χιμένες

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ-ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: 1-2

Γήπεδο: London Stadium

Κηδεία για τη Γουέστ Χαμ που βρέθηκε να νικά την Μπόρνμουθ κι όμως γνώρισε εντός έδρας ήττα με 2-1

Κακό ματς στα πρώτα λεπτά με την πρώτη αξιόλογη φάση να είναι μια κεφαλιά του Τσιτσαρίτο στο 20’ με την μπάλα να περνά λίγο έξω ενώ στο 26’ ο Μπέγκοβιτς είπε όχι σε σουτ του Μεξικανού και στο 28’ ήταν η σειρά του Φαμπιάνσκι να κατεβάσει ρολά σε πλασέ του Γουΐλσον.

Και στο 31’ ο Τσιτσαρίτο κέρδισε πέναλτι από τον Ακέ και ο Αρναούτοβιτς από την άσπρη βούλα έκανε το 1-0. Στο 45’ η κεφαλιά του Μπρουκς έξυσε το δοκάρι της Γουέστ Χαμ και  στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Μπέγκοβιτς είπε όχι σε συρτό σουτ του Άντερσον.

Στο 47’ ο Φαμπιάνσκι έδιωξε δύσκολα το σουτ του Μπρουκς και  στο 54’ ο Φρέιζερ έσωσε στη γραμμή μετά από λάθος γύρισμα του Ακέ. Η Μπόρνμουθ πίεσε και στο 60’ ο Γουΐλσον χόρεψε τη μισή άμυνα των «σφυριών» και με πασέ κάτω από τα πόδια του Φαμπιάνσκι έκανε το 1-1. Και μάλιστα 66’ ο Κουκ με κεφαλιά έφερε τούμπα το ματς, κάνοντας το 1-2 ενώ στο 87’ ο Μπέγκοβιτς είπε όχι σε σουτ του Αγιόθε.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Σαμπαλέτα, Ογκμπόνα, Σνόντγκρας (77’ Σάντσες), Μπαλμπουενά, Νόουμπλ (77’ Λούκας Πέρεθ)Μαζουακού, Γουΐλσιρ, Άντερσον, Αρναούτοβιτς, Τσιτσαρίτο (67’ Γιαρμολένκο)

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Μπέγκοβιτς, Ντάνιελς, Κουκ, Σμιθ, Ακέ, Σέρμαν, Γκόσλινγκ, Φρέιζερ, Μπρουκς (78’ Φράνσις), Γουΐλσον, Κινγκ (90’ Λ.Κουκ)

Από: aek365.gr