Έβερτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1: Την έσωσε το VAR!

Το VAR... έσωσε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που κατάφερε να φύγει από την έδρα της Έβερτον με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Μετά τις δύο συνεχόμενες νίκες και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να περάσει και από την έδρα της Έβερτον.

Μόλις στο 3ο λεπτό η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι άνοιξε το σκορ, καθώς ο Ντε Χέα έκανε βολέ πάνω στον Κάλβερτ Λιούιν και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του. Μετά το 1-0 η Γιουνάιτεντ ήταν ανώτερη είδε το σουτ του Μάτιτς (7') να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Πίκφορντ, και ισοφάρισε στο 31ο λεπτό με... οβίδα του Μπρούνο Φερνάντες - φέρει ευθύνη και ο τερματοφύλακας της Έβερτον.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες με τον Πίκφορντ να κρατάει τον βαθμό για την ομάδα του, με δύο τρομερές αποκρούσεις στο 90ο λεπτό σε σουτ από κοντά των Φερνάντες και Ινγκάλο. Οι γηπεδούχοι στον 93' σκόραραν για το 2-1 με τον Κάλβερτ Λιούιν, ωστόσο μετά από υπόδειξη του VAR το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ κάτι που έφερε την... έκρηξη του Κάρλο Αντσελότι (δέχθηκε κόκκινη μετά το τέλος του παιχνιδιού).

Πλέον η Γιουνάιτεντ μαζί με την Γουλβς που πέρασε από το Λονδίνο και την Τότεναμ έχουν από 42 βαθμούς στο -3 από την τέταρτη Τσέλσι, ενώ η Έβερτον έφτασε με παιχνίδι λιγότερο την 10η Άρσεναλ.

Πηγή: Sdna.gr