Κουμάντο στο Μάντσεστερ κάνει η Γιουνάιτεντ! (vids)

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν καλύτερη, αλλά η Γιουνάιτεντ πιο εύστοχη και πήρε τη νίκη (2-0) και έκανε το 2 στα 2 κόντρα απέναντι της στην φετινή Premier League.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» μπορεί να μην ήταν καλύτεροι, αλλά πήραν τη νίκη στο «Ολντ Τράφορντ», με γκολάρες των Μαρσιάλ - ΜακΤόμινεϊ και ανέβηκαν ξανά στην τρίτη θέση.

Το ματς

Η Μάντσεστερ Σίτι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα είχε την κατοχή και κατ΄ επέκταση την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 10ο λεπτό του αγώνα ο Στέρλινγκ εξαπέλυσε μια οβίδα, με τον Ντε Χέα να υποχρεώνεται σε μία εκπληκτική επέμβαση.

Τα πράγματα κυλούσαν… ήρεμα στο ματς μέχρι το 30ο λεπτό του αγώνα. Η Γιουνάιτεντ έκανε μία απίθανη κομπίνα, με τον Φερνάντες να… σηκώνει την μπάλα και τον Μαρσιάλ να κάνει το σουτ στον αέρα και να κάνει το 1-0.

Μ΄ αυτό το γκολ ο Μαρσιάλ έγινε ο πρώτος παίκτης μετά το Ρονάλντο τη σεζόν 2006/07, που σκοράρει και εντός και εκτός κόντρα στη Σίτι.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Γιουνάιτεντ να προηγείται στο σκορ με 1-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Σίτι έφερε το παιχνίδι στα ίσα με γκολ του Αγκουέρο, αλλά ακυρώθηκε κατευθείαν ως οφσάιντ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και μάλιστα στο 75΄ έφτασαν μία ανάσα και πάλι με τον Ζεσούς να κάνει το σουτ και να υποχρεώνει τον Ντε Χέα σε μία απίθανη επέμβαση.

Στο 96ο λεπτό του αγώνα ο ΜακΤόμινεϊ εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της Σίτι και έκανε το 2-0 με σουτ από τα 30 μέτρα και ενώ το τέρμα ήταν κενό.

Με τη νίκη η Γιουνάιτεντ ανέβηκε ξανά στην 5η θέση.

Πηγή: Sdna.gr