Μπενφίκα - Σάντα Κλάρα 3-4: Ήττα-σοκ για τους αετούς στο 90+5'

Η Μπενφίκα γνώρισε ήττα-σοκ (3-4) από τη Σάντα Κλάρα στο 90+5' σε μία ακόμη γκέλα μετά την επιστροφή της δράσης και έκανε ξανά... πάσα το δικαίωμα στην Πόρτο ν' αποκτήσει αβαντάζ για τον τίτλο του πρωταθλήματος.

Απίθανα πράγματα στην Primeira Liga της Πορτογαλίας την τρέχουσα σεζόν και ιδιαίτερα μετά από την επιστροφή της δράσης. Μπενφίκα και Πόρτο χαρίζουν η μία στην άλλη το πρωτάθλημα σε ένα γαϊτανάκι ανεπιτυχών αποτελεσμάτων.

Οι αετοί γνώρισαν ήττα-σοκ (3-4) με τη Σάντα Κλάρα στη Λισαβόνα και έκαναν ξανά... πάσα στους δράκους το δικαίωμα ν' αποκτήσουν αβαντάζ για τον τίτλο του πρωταθλήματος. Αυτή ήταν το τρίτο ματς (δυο ισοπαλίες, μία ήττα) δίχως νίκη στα τέσσερα τελευταία - νίκησε μόνο εκτός έδρας τη Ρίο Άβε - για την ομάδα της πορτογαλικής πρωτεύουσας.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Άντερσον Καρβάλιο στο 44ο λεπτό. Ο Ράφα Σίλβα στο 50ό ισοφάρισε σε 1-1, αλλά ο Σανούσι έδωσε ξανά προβάδισμα στη Σάντα Κλάρα ύστερα από επτά λεπτά (57'). Τα δυο γκολ του Βινίσιους μέσα σε ισάριθμα λεπτά (63', 65') έκαναν το 3-2, αλλά η εκτέλεση πέναλτι του Κριζάν διαμόρφωσε το 3-3. Το σοκ για την Μπενφίκα ολοκληρώθηκε στο πέμπτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου με τον Ζε Μανουέλ να δίνει με buzzer beater τη νίκη στη Σάντα Κλάρα και το πιο γερό χτύπημα στους γηπεδούχους.

Η ενδεκάδα της Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Αντρέ Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Φέρο, Νούνο Ταβάρες, Πίζι (86' Σέρβι), Βάιγκλ, Γκαμπριέλ (46' Ζίβκοβιτς), Ράφα Σίλβα, Τααράμπτ (86' Ντιέγκο Σόουζα), Σεφέροβιτς (46' Βινίσιους)...