Μοναξιά στην κορυφή με... τεσσάρα για την Πόρτο

Η Πόρτο γνωρίζοντας την ήττα της Μπενφίκα από την Σάντα Κλάρα, φάνηκε αγχωμένη στο πρώτο μέρος απέναντι στην Μποαβίστα. Αλλά στο δεύτερο μέρος έδειξε ότι είναι το «αφεντικό» στην Πορτογαλία.

Μετά το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου, η Πόρτο μπήκε με... άγριες διαθέσεις στο δεύτερο μέρος και αποφασισμένη να μην χάσει αυτή την ευκαιρία. Ο Μαρέγκα στο 53ο λεπτό έκανε το 1-0 και έδωσε... φτερά στα πόδια των συμπαικτών του οι οποίοι πέτυχαν άλλα τρία γκολ, ο Τέλες στο 60ο έκανε το 2-0, ο Σέρχιο Ολιβέιρα διαμόρφωσε στο 70ο το 3-0 και το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μαρέγκα και πάλι για το τελικό 4-0.

Η Πόρτο πλέον είναι μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας με 67 βαθμούς, με την Μπενφίκα να έχει μείνει στους 64.