Μια νίκη από τη στέψη ο Άγιαξ

Μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος και κατ’ επέκταση του νταμπλ βρίσκεται ο Άγιαξ. Ο «Αίαντας» παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Ουτρέχτη σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική στην Eredivisie και αποσπάστηκε 12 βαθμούς από την PSV, πέντε στροφές πριν το φινάλε. Αυτό σημαίνει πως με νίκη απέναντι στην Αλκμάαρ την Κυριακή (25/4), στέφεται πρωταθλητής. Από την άλλη, η Ουτρέχτη παρέμεινε στην 7η θέση, που οδηγεί στα πλέι οφ για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» την «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα», καθώς προηγήθηκαν στο 13’ με πέναλτι του Γκούσταφσον. Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία, πίεσαν και έχασαν ευκαιρίες, αλλά πήγαν στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο, η πίεση αυξήθηκε, στο 66’ ο Αλβάρες σημάδεψε το δοκάρι, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε. Παρά τις ευκαιρίες μέχρι το τέλος, το σκορ δεν άλλαξε και το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.