Ήταν θέμα ανωτερότητας

Την πρώτη της ήττα στα προκριματικά του Euro2020 δέχθηκε η Εθνική μας ομάδας. Ηττήθηκε από το Βέλγιο με 2-0 παρά την μεγάλη προσπάθεια. Μόνο στο πρώτο ημίχρονο η κατοχή ήταν στο 66% για το Βέλγιο με 5 τελικές, δυο τέρματα εν αντίθεση με την Εθνική μας που είχε μια τελική με τον Παπουλή και 34% κατοχή.

Δείτε το Live ΕΔΩ.

Μέσα σε 8 λεπτά και μετά από αδράνεια στην αμυντική μας γραμμή το Βέλγιο πήρε κεφάλι στο σκορ με 0-2 και τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολο για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Αζάρ στο 10΄λεπτό και Μπατσουαγί στο 18ο λεπτό έβαλαν μπροστά το Βέλγιο με πλασέ.
Το Βέλγιο είχε επέβαλε πλήρως τοβ ρυθμό του και λίγο έλειψε στο 38ο λεπτό να κάνει το 0-3 ωστόσο το πλασέ του Μπατσουαγί σταμάτησε ο Πάρντο. Στο 38ο λεπτό ήρθε η πρώτη ευκαιρία στον στόχο για την Εθνική μας ωστόσο το πλασέ το Παπουλή από το ύψος της περιοχής μάζεψε εύκολα ο Κουρτουά που στο πρώτο ημίχρονο είχε τον "ρόλο" του θεατή.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ρυθμοί όπως ήταν λογικό έπεσαν. Το Βέλγιο είχε το προβάδισμα δεν κινδύνευσε σχεδόν καθόλου από την Εθνική μας και προσπάθησε με μακρινά κυρίως στου να νικήσει τον Πάρντο. το 0-2 δεν άλλαξε και το Βέλγιο πέτυχε την 2η σερί του νίκη με την Εθνική μας να δέχεται την πρώτη της ήττα σε δυο αγώνες.

Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική μας η Σκωτία στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής στις 8 Ιουνίου και στις 21:45.

Κύπρος: Πάρντο, Ντόσα (46’ Γεωργίου), Ιωάννου, Μερκής, Εφραίμ (75’ Σπόλιαριτς), Αντωνίου (80’ Μακρής), Κούσουλος, Παπουλής, Μαργκάσα, Αρτυματάς, Λαϊφης

Βέλγιο: Κουρτουά, Άλντερβαϊρελντ, Φερμάλεν, Βερτόνγκεν, Ντεντόνκερ, Τίλεμανς, Ε. Αζάρ, Μέρτενς (56’ Γιανουζάι), Τ. Αζάρ (68’ Καράσκο), Καστάνιε, Μπατσουάγι (88’ Πράτ)