Συνέχεια στην μονομαχία Άγιαξ και Αϊντχόφεν για τον τίτλο

Τρεις στροφές πριν τη... γραμμή του φίνις στο ολλανδικό πρωτάθλημα, η «μάχη» για τον τίτλο κορυφώνεται! Η Αϊντχόφεν πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στην Ντεν Χάαγκ, 3-1, στο "Philips Stadion" και παραμένει συγκάτοικος με τον Άγιαξ στο «ρετιρέ» του βαθμολογικού πίνακα με 77 βαθμούς. Ωστόσο ο Αίαντας υπερτερεί στην ισοβαθμία! Οι Νταμφρίς (20΄), Ντε Γιονγκ (83΄) και Μάλεν (90΄) ήταν οι σκόρερ των γηπεδούχων, ενώ ο Νεσίντ είχε μειώσει σε 2-1 στο 88ο λεπτό.

Νωρίτερα, ισόπαλες, 1-1, αναδείχτηκαν η Εξέλσιορ και η Βίλεμ. Ο Ρενάτο Ταπία στο 16ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, αλλά η Εξέλσιορ κατάφερε να πάρει τον ένα βαθμό, με το γκολ του Μουνίρ Ελ Χαμνταουί στο 90ο λεπτό. Βασικός ξεκίνησε για τη Βίλεμ ο Μάριος Βρουσάι και αντικαταστάθηκε στο 65ο λεπτό από τον Βουρνόν Ανίτα.

Η Φορτούνα Σιτάρντ επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Μπρέντα, με τον 21χρονο Έλληνα επιθετικό Λάζαρο Λάμπρου να αγωνίζεται σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Ο Μαρκ Ντιμερς πέτυχε και τα δύο γκολ της Φορτούνα, το πρώτο από το σημείο του πέναλτι στο 39ο λεπτό και το δεύτερο στο 80ο λεπτό. Στο 90΄ ο Τε Βρέντε μείωσε για την Μπρέντα.