Κέρδισε πριν τον Ολυμπιακό η Πλζεν

Η Πλζεν επικράτησε 2-1 της Λίμπερετς, πέτυχε τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα και υποδέχεται με ανεβασμένη ψυχολογία τον Ολυμπιακό.

Μπορεί σε δεύτερο σερί ματς η Πλζεν να μην εντυπωσίασε, ωστόσο πήρε αυτό που ήθελε, επικράτησε 2-1 της Λίμπερετς εκτός και πανηγύρισε ακόμα μια νίκη. Η ομάδα του Βρμπα δεν έχει βρει ακόμα ρυθμό, ωστόσο έδειξε δυνατή στα στημένα, μιας και από κόρνερ προήλθαν και τα δυο τέρματα. Η Πλζεν είχε την πρωτοβουλία από το πρώτο λεπτό, αλλά η Λίμπερετς ήταν αυτή που έγινε πιο απειλητική κυρίως από τον άξονα. Πλήγμα για την Πλζεν ο τραυματισμός του δεξιού μπακ, Ρέζνικ στο 10ο λεπτό. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευθούν τις αδυναμίες της αντιπάλου. Στο 57' ο Πέρνιτσα πέτυχε το 1-0 με κεφαλιά και στο 70' Κόπιτς σημείωσε το 2-0 με δυνατό σουτ. Το μόνο που κατάφερε η Λίμπερετς ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Μούσα.

Αμφίβολος ο Ρέζνικ
Ο Ρέζνικ τραυματίστηκε, έγινε αμέσως αλλαγή και το πρωί της Κυριακής θα υποβληθεί σε εξετάσεις. Ο δεξιός μπακ της Πλζεν είναι αμφίβολος για το ματς με τον Ολυμπιακό, ωστόσο όλα θα ξεκαθαρίσουν τις επόμενες ώρες.

Βικτόρια Πλζεν: Χρούσκα, Ρέζνικ (10' Χάβελ), Πέρνιτσα, Μπράμπετς, Χλούσεκ, Χροσόβσκι, Κάλβακ, Τσέρμακ (87’ Μίχαλικ), Καγιάμπα, Κόπιτς, Κρμέντσικ (81' Τσόρι).