Διέλυσε τη Μονακό και σήκωσε το πρώτο η Παρί (video)

Η Παρί Σεν Ζερμέν διέλυσε την Μονακό του Λεονάρντο Ζαρντίμ (4-0) στο Γαλλικό Super Cup που έγινε στην Κίνα, κατακτώντας τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

Mε το Μπουφόν να κάνει το επίσημο ντεμπούτο του κάτω από τα δοκάρια της ομάδας και τον Τόμας Τούχελ στην άκρη του πάγκου η Παρί, δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση από τη Μονακό την οποία φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

Στη πόλη Σενζέν της Κίνας που διοργανώθηκε το Super Cup Γαλλίας ο... ορεξάτος, Άνχελ Ντι Μαρία άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τα πράγματα να γίνονται ακόμα χειρότερα για τους Μονεγάσκους στο 39' αφού ο Κρίστοφερ Νκουνκού, από κοντά να έκανε το 2-0 το οποίο ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Παρί συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και στο 67', ο εξαιρετικά ταλαντούχος επιθετικός Τίμοθι Γουέα έκανε το 3-0 με πλασέ μέσα από την περιοχή. Το... κερασάκι στην τούρτα ήρθε στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 92ο λεπτό μετά από εξαιρετική αντεπίθεση, ο Ντι Μαρία έγραψε το τελικό 4-0 και έτσι ο σύλλογος του Παρισιού έφτασε τις 8ο κατακτήσεις του Super Cup αφήνοντας πίσω τη Λυών που έχει 7.

Ο Τόμας Τούχελ είδε τον σούπερ σταρ της ομάδας, Νεϊμάρ να αγωνίζεται για πρώτη φορά μετά τον Φεβρουάριο καθώς πήρε τη θέση του Βεράτι στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης.

Από: sdna.gr