Το... el clasico της Αργεντινής θα ζωντανέψει και πάλι

Η Ρίβερ ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Σέρο Πορτένιο εκτός έδρας και πλέον θα συναντήσει στα ημιτελικά του Κόπα Λιμπερταδόρες την μισητή της αντίπαλο, Μπόκα Τζούνιορ!

Το... el clasico της Αργεντινής θα ζωντανέψει και πάλι στο Κόπα Λιμπερταδόρες, αυτή τη φορά για τα ημιτελικά! Μετά τους περσινούς επεισοδιακούς τελικούς μεταξύ των Ρίβερ και Μπόκα για την ίδια διοργάνωση, οι δυο μισητές αντίπαλοι της Αργεντινής, θα συναντηθούν εκ νέου αυτή τη φορά στα ημιτελικά.

Η Μπόκα, πήρε την πρόκριση τα ξημερώματα της Τετάρτης και περίμενε να δει αν η Ρίβερ θα ακολουθήσει. Η «αιώνια» αντίπαλός της, έχοντας το 2-0 του πρώτου αγώνα, πήγε στη ρεβάνς με την Σέρο Πορτένιομε πλεονέκτημα. Ωστόσο, τα βρήκε... σκούρα για 52 λεπτά!

Οι γηπεδούχοι, άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9' με κεφαλιά του Βαλντέζ, βάζοντας άγχος στη Ρίβερ η οποία ήθελε ένα γκολ για να ηρεμήσει και πάλι. Αυτό το τέρμα το βρήκε στο 52ο λεπτό, όταν ο Ντε Λα Κρουζ, με ένα πολύ ωραίο σουτ ισοφάρισε και ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση πρόκριση. Μετά την ισοφάριση, η Ρίβερ είχε ευκαιρίες να φύγει και με το διπλό, κάτι που τελικά δεν έγινε, αλλά το 1-1 σε συνδυασμό με το 2-0 του πρώτου αγώνα της έδωσε την πρόκριση για τα ημιτελικά, όπου όπως ήδη σας είπαμε θα βρει απέναντί της την Μπόκα Τζούνιορ.