Κόπα Λιμπερταδόρες: Απίστευτη ανατροπή και ο τίτλος στη Φλαμένγκο (vid)

Όλα έδειχναν ότι η Ρίβερ Πλέιτ θα διατηρούσε τον τίτλο της, αφού είχε προηγηθεί από το 15′ με τον Μπόρε και είχε καταφέρει να ξεπεράσει τους κινδύνους. Όμως, η Φλαμένγκο είχε διαφορετική γνώμη και με μία επική ανατροπή στα τελευταία λεπτά, νίκησε 2-1 στον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες και στέφθηκε πρωταθλήτρια Λατινικής Αμερικής!

Το παιχνίδι που διεξήχθη στη Λίμα του Περού είχε ένταση, ρυθμό, σκληρές μονομαχίες και εκατέρωθεν ευκαιρίες. Μέχρι το 88′ η Ρίβερ είχε έτοιμη θέση στην τροπαιοθήκη της, αλλά λογάριασε χωρίς τον Γκάμπριελ Μπαρμπόσα. Ο Βραζιλιάνος στράικερ ισοφάρισε στο 88′ με σουτ, μετά από παράλληλη πάσα του Βιτίνιο, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, κέρδισε στο τζαρτζάρισμα τους αμυντικούς και με δυνατό σουτ, πέτυχε το 2-1!

Το κρεσέντο του πρωταγωνιστή του τελικού ολοκληρώθηκε στο 96′, όταν δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε… Ένα λεπτό νωρίτερα είχε πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια και ο Παλάσιο της Ρίβερ, για χτύπημα εκτός φάσης.

Μετά τη λήξη του παιχνιδιού, οι ποδοσφαιριστές της Φλαμένγκο ξέσπασαν σε έξαλλους πανηγυρισμούς μαζί με τους οπαδούς τους, αφού η ομάδα τους κατέκτησε το Κόπα Λιμπερταδόρες για δεύτερη φορά στην ιστορία της, μετά το μακρινό 1981…

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ: Ντιέγκο Άλβες, Ραφίνια, Ροντρίγκο Κάιο, Πάμπλο Μάρι, Φιλίπε Λουίς, Αράο (86′ Βιτίνιο), Ριμπέιρο, Ζέρσον (66′ Ντιέγκο), Ντε Αρασκαέτα, Γκαμπριέλ, Μπρούνο Ενρίκε

ΡΙΒΕΡ ΠΛΕΙΤ: Αρμάνι, Μοντιέλ, Κουάρτα, Πινόλα, Κάσκο (77′ Ντίας), Φερνάντες (69′ Αλβάρες), Πέρες, Παλάσιος, Ντε Λα Κρους, Σουάρες, Σάντος Μπόρε (75′ Πράτο)