Σκόρπισε με πεντάρα την Ελβετία, στα προημιτελικά η Ισπανία!

Η Ισπανία δεν αστειεύθηκε απέναντι στην Ελβετία, επικρατώντας με το εκκωφαντικό 5-1 σε ένα... σόου της Μπονμάτι και πήρε την πρόκριση για την οκτάδα του Παγκοσμίου Κυπέλλου γυναικών!

Σκόρπισε... τρόμο στην Ελβετία και έκλεισε θέση στους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου γυναικών η Ισπανία! Οι «ροχάς» ήταν σαρωτικές στο πρώτο νοκ-άουτ του τουρνουά και με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Μπονμάτι που σκόραρε δύο τέρματα και μοίρασε μια ασίστ, επικράτησαν 5-1 παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά!
Εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο για τις Ελβετές οι οποία δέχθηκαν τα τέσσερα από τα πέντε τέρματα στα πρώτα 45 λεπτά και με το μοναδικό τους γκολ να επιτυγχάνεται από τις Ισπανίδες, σε ένα τουρνουά που δεν είχαν δεχθεί ούτε ένα τέρμα!

Ο «χορός» των γκολ για την Ισπανία ξεκίνησε μόλις στο 4' με την Μπονματί να πλασάρει μετά από όμορφο συνδυασμό λίγο πιο μπροστά από το σημείο του πέναλτι για το 1-0.

Η ισοφάριση ήρθε με τρόπο... αδιανόητο για την Ελβετία. Η Κόδινα πήρε τον έλεγχο της μπάλας στο κέντρο του γηπέδου και στην προσπάθεια της να γυρίσει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1.

Παρόλα αυτά η Ισπανία συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και στο 17' η Ρεδόνδο μετά από κεφαλιά-πάσα της Μπονμάρτι έκανε το 2-1 δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην Ισπανία.

Ο εφιάλτης για την Ελβετία συνεχίστηκε και στο 35' μετά από σέντρα της Ρεδόνδο, η μπάλα έφτασε στην Μπονμαρτί στην περιοχή, η Ισπανίδα προσποιήθηκε εντυπωσιακά και με άψογο πλασέ διαμόρφωσε το 3-1.

Το «γλυκό» του πρώτου ημιχρόνου... σέρβιρε η Κοδίνα στο 45'. Κόρνερ από την Μπονμαρτί, η οποία έφερε την μπάλα στη μικρή περιοχή και μετά από διαδοχικές κόντρες η Κόδινα έκανε το 4-1.

Το «κερασάκι» στην τούρτα μπήκε στο 70ο λεπτό! Η Ερμόσο πήρε την μπάλα από τα δεξιά και με τελείωμα που θύμισε... Νταβίντ Βίγια διαμόρφωσε το τελικό 5-1 για την Ισπανία, η οποία προκρίθηκε για πρώτη φορά στους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου γυναικών!