Λίβερπουλ: Πρόκριση στις καθυστερήσεις με Φιρμίνο!

Οι Κόκκινοι τα βρήκαν... σκούρα στο Κατάρ κόντρα στη Μοντερέι, ωστόσο κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση με γκολ του Φιρμίνο στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η μεξικανική ομάδα αποδείχθηκε "σκληρό καρύδι" για τους παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ, αλλά τελικά οι Πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν με 1-2 και πέρασαν στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων.

Ο Κεϊτά στο 12 άνοιξε το σκορ για τη Λίβερπουλ, ο Φούνες Μόρι ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα, ενώ ο Φιρμίνο που είχε περάσει στο ματς στο 85' ήταν εκείνος που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του στο 92'!

Μοντερέι (4-5-1): Μπαροβέρο, Σάντσεζ, Μόντες (79’ Λαγιούν), Μεντίνα, Βανγκιόνι , Πιζάρο (90’ Γκονζάλεζ), Ορτίζ, Ροντρίγκεζ, Γκαγιάρδο, Παμπόν Ρίος (82’ Μέτσα) – Φούνες Μόρι

Λίβερπουλ (4-3-3): Άλισον, Χέντερσον, Γκόμεζ, Μίλνερ (74’ Αλεξάντερ-Άρνολντ), Ρόμπερτσον, Κεϊτά, Λαλάνα, Σακίρι (68’ Μανέ), Τσάμπερλεν, Σαλάχ, Οριγκί (85’ Φιρμίνο)

Στον μεγάλο τελικό η αγγλική ομάδα θα αντιμετωπίσει τη Φλαμένγκο.