Τεσσάρα η Μπάγερν, τριάρα η Μπάρτσα (vids)

Η Μπάγερν Μονάχου και η Μπαρτσελόνα είναι οι τελευταίες ομάδες που προκρίθηκαν στο Final 8 του Champions League. Οι βαυαροί διέλυσαν εκ νέου την Τσέλσι με 4-1, αυτή τη φορά στο Μόναχο και οι μπλαουγκράνα, κέρδισαν τη Νάπολι με 3-1.

Ημίχρονο πρόκρισης

Η Μπαρτσελόνα έπαιξε για ένα ημίχρονο και με 3-1 πήρε άνετη πρόκριση σε βάρος της Νάπολι στο Camp Nou. Η Μπάγερν αντίπαλος των Καταλανών στο final-8.

«Πρέπει να ανέβουμε στο Εβερεστ» είχε πει ο τεχνικός της Νάπολι, Τζενάρο Γκατούζο, πριν το ματς με την Μπαρτσελόνα και η ομάδα δεν κατάφερε ποτέ να φτάσει στην κορυφή. Οι Blaugrana έβαλαν τρία γκολ στα πρώτα 45 λεπτά και παρότι οι Ιταλοί μείωσαν, έφτασαν μάλλον σε μια εύκολη πρόκριση με 3-1 [1-1 το ματς στο San Paolo] και σε μονό ματς που θα γίνει στην Λισαβόνα θα αντιμετωπίσουν την Μπάγερν Μονάχου.

Το ματς θα μπορούσε να έχει το τέλειο ξεκίνημα για την Νάπολι, όμως στο 2' μετά το λάθος του Πικέ το βολέ του Μέρτενς πήγε στο δοκάρι και η Μπαρτσελόνα στην πρώτη της φάση στο ματς άνοιξε το σκορ. Στο 11' ο Λενγκλέ πήρε την κεφαλιά ύστερα από το κόρνερ του Ράκιτιτς και παρότι φάνηκε ξεκάθαρα ότι έσπρωξε, το γκολ μέτρησε (1-0). Οι Καταλανοί πήραν boost και δεν άργησαν να πάρουν καθαρό προβάδισμα πρόκρισης, καθώς στο 23' ο Μέσι δεν έχανε την μπάλα με τίποτα και με καταπληκτικό πλασέ πέφτοντας στην απέναντι γωνία έκανε το 2-0, ενώ λεπτά αργότερα γκολ του Αργεντινού από κοντά ύστερα από μπαλιά του Ντε Γιονγκ μάλλον λανθασμένα ακυρώθηκε για χέρι.

Τελικά το 3-0 έγινε με πέναλτι στο 45' σε μια πολύ περίεργη φάση καθώς ο Κουλιμπαλί αντί να διώξει την μπάλα έδιωξε τον... Μέσι και ο Σουάρες από τη βούλα δεν αστόχησε, όμως πριν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια η Νάπολι πήρε ελπίδα καθώς ο Ράκιτιτς ανέτρεψε τον Μέρτενς μέσα από την περιοχή και ο Ινσίνιε νίκησε τον Τερ Στέγκεν για το 3-1.

Το δεύτερο μέρος δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο. Η Μπαρτσελόνα διαχειρίστηκε άψογα το καθαρό προβάδισμα και δεν επέτρεψε στην ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο να μπει ποτέ στο κόλπο της πρόκρισης. Κουλιμπαλί (50') και Ινσίνιε (53') είχαν καλές στιγμές με κεφαλιές στο ξεκίνημα της επανάληψης και από αέρος ήρθε και η επόμενη φάση των Partenopei αλλά ο Λοσάνο δεν βρήκε στόχο (71'). Στο 81' ο Μίλικ έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα αλλά σωστά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ και το 3-1 παρέμεινε ως το τελικό αποτέλεσμα.

Λεβαντόφσκι, εσύ σούπερ σταρ

Αυτός ο «Λέβα» είναι από άλλο πλανήτη. Με δύο γκολ και δύο ασίστ, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι ισοπέδωσε την Τσέλσι (4-1) και η Μπάγερν πάει με φόρα στο Final-8 της Λισσαβόνας.

Μετά το 0-3 το ενδιαφέρον για την ομάδα που θα έπαιρνε την πρόκριση είχε χαθεί. Αυτό που χρειαζόταν η Μπάγερν Μονάχου ήταν μία γερή προπόνηση ενόψει Final-8, αφού το γερμανικό πρωτάθλημα έχει τελειώσει εδώ και κάνα μήνα.

Ωστόσο, η ομάδα που έδειχνε να έχει περισσότερη φρεσκάδα ήταν οι Βαυαροί και όχι οι παίκτες του Λαμπάρντ που μέχρι πριν από μία εβδομάδα έπαιζαν σε φουλ ρυθμούς στην Premier League.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι συνέχισε στους απίθανους φετινούς ρυθμούς του (53 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις) ήταν και πάλι μία ομάδα μόνος του στο επιβλητικό 4-1, που στέλνει την ομάδα του Φλικ στα προημιτελικά.

Καταρχάς, ο Πολωνός χρειάστηκε μόλις 10 λεπτά για να συνεχίσει το απίθανο κρεσέντο που τον θέλει να έχει σκοράρει σε όλα τα φετινά ματς της διοργάνωσης. Στο 10ό λεπτό κέρδισε το πέναλτι από τον Καμπαγέρο και με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 1-0, με το 12ο φετινό του γκολ στην διοργάνωση.

Η Μπάγερν δεν ήταν εντυπωσιακή, αλλά ήξερε πότε να πρεσάρει, να φορτσάρει, να πνίξει τον αντίπαλο. Από ένα τέτοιο συγχρονισμένο πρες που κατέληξε σε κλέψιμο του Μίλερ στο κέντρο, οι Βαυαροί βγήκαν με δύο πάσες σε θέση βολής, με τον Πέρισιτς να μην συγχωρεί (24’).

Η Τσέλσι έμοιαζε να έχει πάει για τουριστικούς λόγους στο Μόναχο, έπαιξε χωρίς άγχος, χαλαρά και ανοιχτά. Το υπέροχο φαλτσαριστό σουτ του Χάντσον-Οντόι βρήκε δίχτυα (28’), όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Εϊμπραχαμ στο ξεκίνημα της φάσης, όμως στο φινάλε του ημιχρόνου ο Αγγλος φορ εξιλεώθηκε. Πήρε το ριμπάουντ σε πολύ κακή εκτίμηση της φάσης από τον Νόιερ και με κοντινό πλασέ έκανε το 2-1 (44’).

Το ματς δεν είχε πολλές φάσεις, ο τραυματισμός του Μπόατενγκ πάγωσε κάπως τους Βαυαρούς, που όμως στο τελευταίο τέταρτο μετά τις αλλαγές ανέβασαν πάλι στροφές. Ο Λεβαντόφσκι με σέντρα ακριβείας σημάδεψε το κάθετο τρέξιμο του Τολισό, ο οποίος με κοντινή προβολή έκανε το 3-1 (76’), ενώ λίγο αργότερα ο απίθανος Πολωνός με κεφαλιά ακριβείας έκανε το 4-1, με το 13ο του γκολ στο φετινό Champions League και με το 53ο σε όλες τις διοργανώσεις…

Η εξέλιξη των αγώνων

Μπαρτσελόνα-Νάπολι 3-1 (1-1)

10' Ο Λανγκλέ ανοίγει το σκορ στο Καμπ Νου

23' Ο Μέσι διπλασιάζει τα τέρματα της Μπάρτσα

45+' Ο Σουάρες με πέναλτι γράφει το 3-0

45+' Ο Ινσίνιε μειώνει σε 3-1 με πέναλτι

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Λανγκλέ, Άλμπα, Ράκιτιτς, Σέρτζι Ρομπέρτο, Ντε Γιονγκ, Μέσι, Σουάρες, Γκριεζμάν

Νάπολι: Οσπίνα, Ντι Λορέντσο, Κουλιμπαλί, Μανωλάς, Ντέμε, Φαμπιάν Ρουίθ, Ζιελίνσκι, Καγιεχόν, Ινσίνιε, Μέρτενς

Μπάγερν-Τσέλσι 3-1 (3-0)

10' Ο Λεβαντόφσκι με πέναλτι δίνει προβάδισμα στην Μπάγερν

23' Ο Πέρισιτς κάνει το 2-0 για τους γηπεδούχους

44' Ο Έιμπραχαμ μειώνει σε 2-1

76' Ο Τολισό αυξάνει το προβάδισμα της Μπάγερν, 3-1

84' Ο Λεβαντόφσκι με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, γράφει το 4-1

Μπάγερν: Νόιερ, Μπόατενγκ, Άλαμπα, Κίμιχ, Ντέιβις, Γκορέτσκα, Τιάγκο, Γκνάμπρι, Μίλερ, Πέρισιτς, Λεβαντόβσκι

Τσέλσι: Καμπαγιέρο, Τζέιμς, Κρίστενσεν, Ζουμά, Έμερσον, Μπάρκλεϊ, Καντέ, Κόβατσιτς, Χάντσον-Οντόι, Έιμπραχαμ, Μάουντ