ΙΣΤΟΡΙΚΗ πρόκριση για την Ομόνοια και τ' όνειρο συνεχίζεται!

Το εισιτήριο για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ κρίθηκε στην άχαρη διαδικασία των πέναλτι. Η Ομόνοια οδήγησε το παιχνίδι αρχικά στην ημίωρη παράταση όπως έκανε και στα προηγούμενα δύο ευρωπαϊκά, για πρώτη φορά όμως φέτος πήγε στη διαδικασία των πέναλτι. 1-1 η κανονική διάρκεια του αγώνα (4-2 πέναλτι), με δύο εξαιρετικές αποκρούσεις του Φαμπιάνο. Η Ομόνοια είναι στη φάση των πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, εκεί όπου αντίπαλος είναι ο Ολυμπιακός Πειραιώς, ενώ έχει εξασφαλίσει και την είσοδο της για πρώτη φορά σε ομίλους του Γιούροπα Λιγκ. Ιστορική βραδιά, γεμάτη ένταση και συναισθήματα για τους παίκτες.

ΕΔΩ η εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Αν και η Ομόνοια ευτύχησε ν’ ανοίξει το σκορ στο ΓΣΠ με τον Λούφτνερ στο 31’ του αγώνα, η πίεση που έβαλε ο Ερυθρός Αστέρας έφερε αποτελέσματα για την ομάδα της Σερβίας, που με το γκολ του Ιβάνιτς στο 45’, έστειλε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα με σκορ 1-1.

Η πρώτη τελική του αγώνα ανήκε στην Ομόνοια με σουτ από τον Τιάγκο, η μπάλα όμως πήγε πάνω από την εστία, με την απάντηση των Σέρβων να είναι άμεση με παράλληλο γύρισμα στην περιοχή του Φαμπιάνο στο 4ο λεπτά της αναμέτρησης, με τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας να πέφτει και να διώχνει στη πρώτη φάση που δημιουργήθηκε στα καρέ του. Στο 8’ μία αδύναμη κεφαλιά του Κακουλή δεν ήταν αρκετή για να απειλήσει τον Μπόρχαν, ενώ στο 16’ μετά από λάθος στο χώρο του κέντρου η Ομόνοια πήρε στην κατοχή της τη μπάλα και με τον Λέζιακς πήγε για να δημιουργήσει κάτι καλό όμως δεν της βγήκε.

Στο 19’ ο Ερυθρός Αστέρας απείλησε με γυριστό ανάποδο ψαλίδι του Μπεν, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Μετά από ένα δεκάλεπτο αδράνειας, η Ομόνοια άνοιξε το σκορ στο 31’ μετά από τρία κόρνερ και εκτελέσεις του Γκόμεθ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και ακολούθως ο Λούφτνερ με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για το 1-0. Οι "πράσινοι" δεν άντεξαν στην πίεση που έβαλε ο Ερυθρός μετά το γκολ και στην εκπνοή του ημιχρόνου ήρθε η ισοφάριση από την ομάδα της Σερβίας με τον Ιβάνιτς για το 1-1.

Η πρώτη φάση στην επανάληψη ήρθε από το σουτ του Κάταϊ μέσα από την περιοχή, με τον Φαμπιάνο να απομακρύνει την μπάλα. Ένα φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Ερυθρό Αστέρας, ήταν αρκετά απειλητικό για την εστία του Φαμπιάνο, ο Κατάι έκανε μια όμορφη εκτέλεση, όμως ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας δήλωσε ξανά παρών, με τον Βραζιλιάνο να εμπνέει σιγουριά.

Στο 56’ η Ομόνοια καταγράφει την πρώτη της τελική στο β’ μέρος, μετά από σέντρα-σουτ του Μποτεάκ, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ.

Άλλη μία τελική για τον Ερυθρό στο 59’ με παράλληλο γύρισμα από τον Μπεν Ναμπουχάνε, η μπάλα ήταν με το μέρος της Ομόνοιας και πήρε ευτυχώς για την ομάδα του Μπεργκ αρκετό ύψος.

Ο Φαμπιάνο μπορεί να ενέπνεε σιγουριά όμως ο Ερυθρός Αστέρας δεν το έβαζε κάτω και με τη συμπλήρωση μίας ώρας είχε νέα ευκαιρία με τον Ιβάνιτς να κάνει το πλασέ στην εξωτερική πλευρά των δικτύων η μπάλα. Άμεση απάντηση από την Ομόνοια με εξαιρετικό σουτ από τον Βίτορ Γκόμες στο 62’ η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από την εστία του Μπόρχαν.

Στο 67’ ο Μποτεάκ βρέθηκσε σε πλεονεκτική θέση χάνοντας ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Γάλλος άσος είχε έμπνευση,  έκανε το γυριστό σουτ, ο Μπόρχα όμως έδιωξε εντυπωσιακά την μπάλα.

Με τη συμπλήρωση του 75ου λέπτου και μετά από ώρα ο Ερυθρός Αστέρας έγραψε τελική, με το πλασέ του Ναμπουχάνε η μπάλα χτύπησε στα πόδια του Λέτσιακς και απομακρύνθηκε.

Μέχρι το 80’ η Ομόνοια αύξησε τις κινήσεις της στην περιοχή του Ερυθρού, όμως όσο η ώρα περνούσε και παρέμενε το 1-1 για τις δύο ομάδες, όλα έδειχναν παράταση και έτσι και… έγινε. Τρία ευρωπαϊκά παιχνίδια για την Ομόνοια, τρεις παρατάσεις για τους "πράσινους". Απίστευτο στατιστικό με την ομάδα του Μπεργκ να οδηγεί άλλο ένα ευρωπαϊκό του παιχνίδι σε ημίωρη παράταση.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Το πρώτο δεκαπεντάλεπτο της παράτασης  βρήκε την Ομόνοια πιο ενεργή σε κινήσεις και αυτοματισμούς, ο Ερυθρός Αστέρας έδειχνε κάπως ανήμπορος για ν’ απειλήσει τον Φαμπιάνο με την καλή φάση των «πρασίνων» να έρχεται από ένα γυριστό σουτ του Σενέ. Οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων φαίνονταν αρκετά ταλαιπωρημένοι τόσο από την προσπάθεια όσο και από τις υψηλές θερμοκρασίες.
Το β’ ημίχρονο της ημίωρης παράτασης δεν έφερε ούτε αυτό ουσιαστικό αποτέλεσμα, με το πολύ κρίσιμο και ακατάλληλο για καρδιακούς παιχνίδι να οδηγείται στην άχαρη διαδικασία των πέναλτι.

Η Ομόνοια ήταν η νικήτρια των πέναλτι με 4-2! και τον Φαμπιάνο να έχει δύο εξαιρετικές αποκρούσεις, με τ' όνειρο να συνεχίζεται για το "τριφύλι".

Κίτρινες: Χούμποτσαν, Λανγκ, Ζόρντι Γκόμεθ, Κούσουλος, Σενέ / Σανόγκο, Κατάι, Μιλούνοβιτς, Γκάγιτς

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν (90+2’Κούσουλος), Λούφτνερ, Λάνγκ, Λέτσιακς, Γκόμεθ, Γκόμες, Μποτεάκ, Παπουλής (97’Λοίζου), Τιάγκο (118’ Ασάντε), Κακουλής (65’ Σενέ)

Ερυθρός Αστέρας: Μπόρχα, Ντεγκενεκ, Μιλούνοβιτς, Γκόπελιτς, Ρόντιτς (105’ Γκάγιτς), Σανόνγκο, Γκάγκα, Ιβάνιτς (81’ Γιοβάντιτς), Κατάϊ (101’ Γάβριτς), Ναμπουχάνε, Βουκάνοβιτς (88’ Φασινέλι)