Το χειρότερο φινάλε! (video)

Το χειρότερο δυνατό φινάλε πραγματοποίησε η ΑΕΚ στο Champions League. Την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων (6η) η Ένωση ηττήθηκε με 1-0 από την Μπενφίκα στο «Ντα Λουζ» και αποχαιρετά τη διοργάνωση με 6 ήττες σε ισάριθμα ματς! Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση του 5ου γκρουπ πέτυχε ο Γκριμάλντο με απευθείας φάουλ στο 88ο λεπτό.

Το ρολόι έδειχνε το 21ο λεπτό, όταν σε μια πάσα του Γαλανόπουλου στον Μπακάκη, η ΑΕΚ πέρασε για πρώτη φορά το κέντρο του γηπέδου. Κι αυτό δείχνει τον υπερβολικά συντηρητικό τρόπο με τον οποίο προσέγγισε το ματς ο Μαρίνος Ουζουνίδης. Για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια η ΑΕΚ παρατάχθηκε με τρεις ανασταλτικούς χαφ, Τσόσιτς, Μοράν και Γαλανόπουλο, σε μια προσπάθεια να αποτρέψει οποιαδήποτε δημιουργική... τάση των γηπεδούχων.

Βέβαια με τόσα προβλήματα, απουσίες, τραυματισμούς και «παροπλισμούς» βασικών, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Κι η αλήθεια είναι ότι η ΑΕΚ τα κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο, έστω κι αν «σπατάλησε» σχεδόν το μισό για να αμυνθεί μαζικά. Στη συνέχεια κυκλοφόρησε τη μπάλα καλύτερα και θα μπορούσε να πετύχει κάτι καλό αν ο Μπογέ δεν έχανε το κοντρόλ στην εξαιρετική μπαλιά του Μοράν στο 32΄. Στην «απέναντι» εστία, ο Μπάρκας απειλήθηκε στο πρώτο ημίχρονο από το απευθείας φάουλ του Γκριμάλντο, την κεφαλιά του Αλφα Σεμέδο και την βολίδα του Σεφέροβιτς, όμως καμία από τις προσπάθειες αυτές δεν βρήκε στόχο. Η ΑΕΚ, από την πλευρά της, ολοκλήρωσε το πρώτη 45λεπτο –ουσιαστικά- χωρίς τελική, αφού δεν μπορεί να λογιστεί ως τέτοια, το σουτ χωρίς τύχη του Κλωναρίδη στο 45+2΄.

Στο ίδιο τέμπο και το β΄ ημίχρονο, με την ΑΕΚ να αμύνεται και σιγά σιγά να πατάει καλύτερα στο γήπεδο. Περίμενε την ευκαιρία της και στο 63΄ από κόρνερ του Μοράν και κεφαλιά του Μάριου Οικονόμου, η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Η Μπενφίκα απάντησε άμεσα στο 64΄ με τον Σεφέροβιτς να πλασάρει από κοντά και τον Βασίλη Μπάρκα να δηλώνει «παρών». Ακριβώς με τη συμπλήρωση 70 λεπτών, ο Σεφέροβιτς «σημάδεψε» το δοκάρι με κεφαλιά. Στο 72΄ νέα μεγάλη ευκαιρία έχασε η Μπενφίκα από ασυνεννοησία Οικονόμου-Μπάρκα και το γήπεδο είχε αρχίσει να... κατηφορίζει προς την περιοχή της ΑΕΚ.

Στο 80΄ ο Μπάρκας έσωσε την ΑΕΚ με σπουδαία απόκρουση σε κλασικό τετ-α-τετ με τον Ζέντσον και από το κόρνερ ο Αλφα Σεμέδο έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Επρεπε να περάσει οπωσδήποτε αυτή η πολιορκία, γιατί ήταν η πρώτη φορά στο φετινό Champions League που η Ενωση είχε φέρει ένα ματς εκεί που το ήθελε: Εμεναν περίπου 15 λεπτά και υπήρχε ισοπαλία (0-0) που σήμαινε ότι η επιτυχία ήταν κοντά...

Όλα όμως ήταν τόσο στραβά σ΄αυτή την ευρωπαϊκή περιπέτεια της ΑΕΚ, που φαίνεται πως ίσχυσε ο νόμος του Μέρφι, και πήγαν ακόμα πιο στραβά! Στο 88΄ ο Γαλανόπουλος έκανε λάθος σε κρίσιμο σημείο και αμέσως ανέκοψε με φάουλ τον αντίπαλο, που είχε ως αποτέλεσμα να δεχτεί την κόκκινη (δεύτερη κίτρινη) κάρτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκριμάλντο που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 88΄, πανηγυρίζοντας ακόμα ένα γκολ εναντίον της ΑΕΚ. Ακολούθησε άλλο ένα δοκάρι σε βολίδα του Σεφέροβιτς και το ματς έληξε με τον «Δικέφαλο» να πέφτει άδοξα...