Θρίαμβοι και τραγωδίες στην Ευρώπη με το εκτός έδρας γκολ

Πρωτοεμφανίστηκε στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις πριν 56 χρόνια, το 1956, και η αγωνιστική περίοδος 2020/21 έμελλε να είναι η τελευταία του.

Από την ερχόμενη σεζόν (2021/22) ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ παύει να υφίσταται, όπως επιβεβαίωσε η UEFA το απόγευμα της Πέμπτης (24/6).

Εφ’ εξής κάθε ζευγάρι, στο οποίο μετά από δύο ενενηντάλεπτα το συνολικό σκορ θα είναι ισόπαλο, θα λύνει τις διαφορές του είτε στην παράταση είτε στα πέναλτι.

Με αφορμή αυτήν την ιστορική απόφαση, το SPORTIME γυρίζει το χρόνο πίσω και καταγράφει το πώς ο συγκεκριμένος κανονισμός επηρέασε τις κυπριακές ομάδες. Πόσες φορές πανηγύρισαν και πόσες έκλαψαν για το εκτός έδρας γκολ;

Στην ιστορία των συλλόγων μας στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις είναι καταγεγραμμένες 11 περιπτώσεις που μια πρόκριση κρίθηκε στο εκτός έδρας γκολ. Στις τέσσερις εξ αυτών οι ομάδες μας βγήκαν ευνοημένες και στις επτά ζημιωμένες. Σχεδόν νταμπλ σκορ…

ΟΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ

Η πρώτη πρόκριση κυπριακής ομάδας στα εκτός έδρας γκολ σημειώθηκε την περίοδο 2008/09, όταν στον β’ προκριματικό γύρο του Κυπέλλου UEFA ο ΑΠΟΕΛ μετά το εντός έδρας 2-2 απέσπασε 3-3 στη Σερβία από τον Ερυθρό Αστέρα και πέρασε στην επόμενη φάση.

Επτά χρόνια αργότερα (2015/16), στον β’ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, οι «γαλαζοκίτρινοι» απέκλεισαν τη Βαρντάρ παραχωρώντας «λευκή» ισοπαλία στο ΓΣΠ και αποσπώντας 1-1 στα Σκόπια.

Στον επόμενο γύρο βρήκαν μπροστά τους τη Μίντγιλαντ. Χάρη στο υπέρ τους 2-1 στη Δανία η εντός έδρας ήττα με 1-0 αποδείχθηκε ανώδυνη και προκρίθηκαν στα πλέι οφ.

Η πιο πρόσφατη πρόκριση κυπριακού συλλόγου χάρη στο εκτός έδρας γκολ είναι και μία από τις μεγαλύτερες επιτυχίες μας στην Ευρώπη. Την περίοδο 2018/19, στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, ο Απόλλωνας ηττήθηκε 3-2 από τη Βασιλεία στο «Ζανκτ Γιάκομπ Παρκ», αλλά με το 1-0 στο ΓΣΠ πέρασε στους ομίλους της διοργάνωσης.

Προκρίσεις στα εκτός έδρας γκολ

2018/19      EL      Q4     Βασιλεία - Απόλλων    3-2                      0-1

2015/16      CL     Q3     Μίντγιλαντ - ΑΠΟΕΛ      1-2                      1-0

2015/16      CL     Q2     ΑΠΟΕΛ - Βαρντάρ     0-0                      1-1

2008/09      EL      Q2     ΑΠΟΕΛ - Ερυθρός Αστέρας                      2-2     3-3

ΟΙ ΕΠΤΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΙ

Η χρονικά πρώτη περίπτωση που ο κανονισμός του εκτός έδρας τέρματος εφαρμόστηκε σε παιχνίδι κυπριακής ομάδας ήταν στον α’ γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ 1992/93. Ο ΑΠΟΕΛ απέσπασε 1-1 από την ΑΕΚ στην Αθήνα, όμως το 2-2 στη Λευκωσία τον έθεσε εκτός διοργάνωσης.

Έξι χρόνια αργότερα (1998/99), στο β’ προκριματικό γύρο του Κυπέλλου UEFA, η Ομόνοια επικράτησε εντός έδρας 3-1 της Ράπιντ Βιέννης, η οποία όμως πέρασε στην επόμενη φάση χάρη στο 2-0 στην Αυστρία.

Την περίοδο 2010/11, στον γ’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, ο Απόλλων ηττήθηκε εκτός έδρας 1-0 από τη Σιμπίρ, επικράτησε 2-1 στην Κύπρο, αλλά έμεινε εκτός νυμφώνος.

Την επόμενη σεζόν (2011/12) η Ομόνοια επιβλήθηκε στο ΓΣΠ 2-1 της Ζάλτσμπουργκ, η οποία όμως πήρε το εισιτήριο για τους ομίλους χάρη στο δικό της 1-0 στην Αυστρία.

Ο δεύτερος αποκλεισμός του ΑΠΟΕΛ στο εκτός έδρας γκολ ήλθε στον γ’ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ 2013/14, όταν μετά το 1-1 στο ΓΣΠ κόντρα στη Μάριμπορ έμεινε στο 0-0 στη Σλοβενία.

Για την Ομόνοια το κακό τρίτωσε την περίοδο 2015/16: στον γ’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ απέσπασε λευκή ισοπαλία στην Κοπεγχάγη από την Μπρέντμπι, η οποία στο ΓΣΠ πήρε 2-2 και μαζί την πρόκριση.

Ο πιο πρόσφατος αποκλεισμός κυπριακής ομάδας στο εκτός έδρας γκολ ήταν αυτός της Ανόρθωσης από τη Λάτσι, προ τριετίας. Στον α’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ η «Κυρία» επικράτησε 2-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», αλλά ηττήθηκε 1-0 στην Αλβανία κι αποχαιρέτισε πρόωρα τη διοργάνωση.

Αποκλεισμοί στα εκτός έδρας γκολ

2018/19      EL      Q1     Ανόρθωση - Λάτσι          2-1                      1-0

2015/16      EL      Q3     Μπρέντμπι - Ομόνοια     0-0                      2-2

2013/14      CL     Q3     ΑΠΟΕΛ - Μάριμπορ  1-1                      0-0

2011/12      EL      Q4     Ομόνοια - Ζάλτσμπουργκ                      2-1     0-1

2010/11      EL      Q3     Σιμπίρ Νομποσιμπίρισκ - Απόλλων    1-0                      1-2

1998/99      EL      Q2     Ομόνοια - Ραπίντ Βιέννης                      3-1     0-2

1992/93      CL     R1      ΑΕΚ - ΑΠΟΕΛ      1-1                      2-2