4άρα στη Ρεάλ και στους «8» ο ΑΓΙΑΞ!

Σε ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια της διοργάνωσης τα τελευταία χρόνια, ένας μαγικός Άγιαξ κατάφερε να ταπεινώσει τη Ρεάλ Μαδρίτης στην έδρα της, κερδίζοντας με 1-4 και παίρνοντας την πρόκριση για τους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ!

Η Ρεάλ είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Βαράν στην στα πρώτα λεπτά του ματς, κι από εκεί και πέρα τα ηνία του αγώνα τα κρατούσαν οι Ολλανδοί. Στο ημίχρονο προηγούνταν με 0-2 με τα γκολ των Ζιγιέχ (7’) και Νέρες (18’).

Στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο οι Μερένχες προσπάθησαν να πιέσουν και να φτάσουν στην εστία του Ονάνα, ωστόσο ο Άγιαξ ήταν εκείνος που πέτυχε και τρίτο γκολ. Στο 62’, ο Τάντιτς με καταπληκτικό τελείωμα πέτυχε το 0-3, με τους διαιτητές να συμβουλεύονται το VAR για τη φάση επί 5 λεπτά (!) και τελικά να μετράνε το τέρμα του Σέρβου εξτρέμ!

Η Ρεάλ προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς και μείωσε σε 1-3 στο 70’ με γκολ του Ασένσιο, ωστόσο η απάντηση των Ολλανδών ήταν άμεση και δύο λεπτά αργότερα ο Σούνε πέτυχε το 1-4!

Στο τέλος του αγώνα ο Νάτσο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, στο σκορ δεν άλλαξε τίποτα και ο Άγιαξ πανηγύρισε έξαλλα την πρόκρισή του στα Προημιτελικά της διοργάνωσης!