Στους «8» με πέναλτι στην παράταση η Πόρτο!

Το 2-1 στον πρώτο αγώνα είχε αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς για Ρόμα και Πόρτο. Οι Δράκοι μπήκαν δυνατά στο ματς και πέτυχαν γκολ στο 26’ με τον Τικίνιο, αλλά η φιλοξενούμενη αντέδρασε. Μόλις 11 λεπτά αργότερα, ο Ντανιέλε Ντε Ρόσι ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο είχε κερδίσει ο Περότι.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου (52') ο Μαρέγκα πέτυχε το 2-1 με κοντινή προβολή και ισοφάρισε το σκορ του αγώνα της Ρώμης. Η Πόρτο ήταν πολύ ανώτερη και είχε 9 σουτ εντός εστίας έναντι κανενός (!) από την πλευρά της ομάδας του Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο. Ωστόσο, το σφύριγμα της λήξης της κανονικής διάρκειας του ματς βρήκε τις δύο ομάδες στο 2-1 και συνολικά στο 3-3. Επομένως το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο συνέχισε να είναι εκείνη που προσπαθεί να δημιουργήσει, με τη Ρόμα κατά κύριο λόγο να αμύνεται. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης οι Ρωμαίοι βγήκαν μπροστά και είχαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Τζέκο στο 111' να μην βρίσκει στόχο με ωραίο μακρινό σουτ και ένα λεπτό αργότερα τον Βόσνιο φορ να στέλνει τη μπάλα προς τα δίχτυα με τον Κασίγιας εξουδετερωμένο αλλά τους αμυντικούς της Πόρτο να διώχνουν τη μπάλα τελευταία στιγμή.

Στο 115΄ο Φλορέντσι έκανε πέναλτι στον Φερνάντο και ο Άλεξ Τέγιες το μετέτρεψε σε γκολ γράφοντας το 3-1 για τους Πορτογάλους. Στα λίγα λετπά που απέμειναν δεν άλλαξε κάτι κι έτσι η Πόρτο πήρε το εισιτήριο για τους "8" του Τσάμπιονς Λιγκ!