«Κάναμε απίστευτο δεύτερο ημίχρονο»

Οι Πολίτες διέσυραν τη Σάλκε με 7-0 έχοντας έξι διαφορετικούς σκόρερ και προκρίθηκαν στη Φάση των «8» με συνολικό σκορ 10-2!

Ο προπονητής της Μάντσεστερ Σίτι, Πεπ Γκουαρντιόλα, δήλωσε:

«Ήταν ένα καθαρό αποτέλεσμα. Είμαστε χαρούμενοι που φτάνουμε στα προημιτελικά. Δεν ξεκινήσαμε τόσο καλά, μπήκαμε λιγάκι τρομαγμένοι στο παιχνίδι,  αλλά όταν ήρθε το 1-0, χαλαρώσαμε και αποφασίσαμε να παίξουμε και να είμαστε επιθετικοί. Ξεκινήσαμε τα πρώτα 20 λεπτά για να μην χάσουμε ό,τι χτίσαμε στην Γερμανία και σκοπός μας ήταν να μην χάσουμε την μπάλα.  Ήμασταν συμπαγείς και δε δεχτήκαμε ευκαιρίες.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν απίστευτο. Σκοράραμε συνολικά στον αγώνα επτά γκολ! Το ξέρω ότι η Σάλκε είναι σε μια δύσκολη περίοδο, αλλά έπρεπε να κάνουμε την δουλειά μας και την κάναμε. Ήμασταν σίγουροι και είμαι απίστευτα χαρούμενος που θα βρεθούμε στην κλήρωση για τα Προημιτελικά»