Στα Προημιτελικά με ...στυλ η Μπαρτσελόνα!

Χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, οι Μπλαουγκράνα έφτασαν στη νίκη-πρόκριση με 5-1 επί της Λυόν στο Καμπ Νου.

Ο Λουίς Σουάρες κέρδισε στο πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ (με εκτέλεση αλά Πανένκα) ο Λιονέλ Μέσι στο 18ο λεπτό. Ο Ουρουγουανός επιθετικός έπαιξε καθοριστικό ρόλο και στο δεύτερο γκολ της Μπαρτσελόνα, καθώς έδωσε την ασίστ στον Κουτίνιο που μπροστά σε κενό τέρμα έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Μετά από φάση διαρκείας ο Τουσάρ μείωσε σε 2-1 στο 58’ και ...άγχωσε προσωρινά τους Καταλανούς, οι οποίοι όμως απάντησαν με άλλα 3 γκολ! Ο Μέσι σκόραρε για το 3-1 στο 78’, τρία λεπτά αργότερα ο Πικέ πέτυχε το 4-1 και στο 86’ ο Ουσμάν Ντεμπελέ έγραψε το τελικό 5-1.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα σε όλο το ματς, με εξαίρεση ένα δεκαπεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Λυόν πάντως να δυσκολεύεται πολύ να απειλήσει την εστία του Τερ Στέγκεν.