Με τριάρα στους «4» η Μπαρτσελόνα! (vid)

Ο Μέσι πέτυχε τα δυο πρώτα γκολ και ο Κουτίνιο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα του θριάμβου της Μπαρτσελόνα στη νίκη πρόκριση με 3-0 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ουσία και θέαμα για τους Καταλανούς, που επικράτησαν άνετα με δεύτερη νίκη επί των Άγγλων.

Ο Λιονέλ Μέσι έκανε... ότι ήθελε στο πρώτο ημίχρονο στο Καμπ Νου, πετυχαίνοντας ένα καταπληκτικό γκολ στο 16’ και ακόμη ένα στο 20’, μετά από τραγικό λάθος του Ντε Χέα. Η Μπαρτσελόνα ήταν συνολικά καλύτερη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία πάντως δημιούργησε κινδύνους με αντεπιθέσεις, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του αγώνα. Οι Μπλαουγκράνα πέτυχαν ακόμη ένα πανέμορφο γκολ, αυτή τη φορά με σκόρερ τον Φιλίπε Κουτίνιο, και σφράγισαν την πρόκριση στα Ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ!