Ο Άγιαξ τρομάζει την Ευρώπη (vid)

Η oλλανδική ομάδα μετά τη Ρεάλ Μαδρίτης, απέκλεισε και τη Γιουβέντους με ανατροπή στο Τορίνο με 1-2 και έστειλε το μήνυμα ότι μπορεί να διεκδικήσει με αξιώσεις το βαρύτιμο τρόπαιο.

Ο Άγιαξ κατάφερε να πάρει την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο (53%), με τις δύο ομάδες να μοιράζονται όμως τις καλές φάσεις. Η Γιουβέντους προηγήθηκε στο σκορ στο 28’ με κεφαλιά του Κριστιάνο Ρονάλντο, που βρήκε ξανά δίχτυα, αλλά έξι λεπτά αργότερα ο Άγιαξ ισοφάρισε με γκολ του Φαν Ντε Μπέεκ.

Η ταχύτητα των Ολλανδών όταν έβγαιναν στην επίθεση προβλημάτισε έντονα τη Γιουβέντους και οι αμυντικοί δυσκολεύονταν να σταματήσουν τους παίκτες του Άγιαξ, ο οποίος πέτυχε το 1-2 στο 67' με όμορφη κεφαλιά του 19χρονου αρχηγού Ντε Λιχτ!

Ο Άγιαξ κράτησε τη νίκη και μετά τη Ρεάλ Μαδρίτης άφησε εκτός συνέχειας και τη Γιουβέντους, περνώντας πανάξια στους "4" του Τσάμπιονς Λιγκ!