Πρόκριση με τεσσάρα η Λίβερπουλ! (vids)

Η Πόρτο ήταν ανώτερη της Λίβερπουλ στο πρώτο ημίχρονο, είχε 6 σουτ εντός εστίας (!) και έχασε πολύ σημαντικές ευκαιρίες. Το γκολ όμως το πέτυχαν οι Κόκκινοι, με τον Μανέ να σκοράρει και το VAR να αποφασίζει ότι το γκολ του Σενεγαλέζου μετράει κανονικά.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και πάλι οι Πορτογάλοι δημιούργησαν φάσεις, αλλά η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν εκείνη που τελικά σκόραρε! Ο Σαλάχ στο 65' έγραψε το 0-2 μετά από μια καταπληκτική αντεπίθεση της Λίβερπουλ. Η Πόρτο μείωσε άμεσα σε 1-2 με τον Μιλιτάο στο 68', αλλά ο Φιρμίνο στο 77' πέτυχε το 1-3 και... έσβησε κάθε ελπίδα για τους γηπεδούχους. Ο Φαν Ντάικ στο 84' πέτυχε το τελικό 1-4!

Έτσι, οι Κόκκινοι πήραν το εισιτήριο για τους "4" με δύο νίκες κόντρα στην Πόρτο και στα Ημιτελικά θα αντιμετωπίσουν την Μπαρτσελόνα.