Σίτι: Η βράδια-ορόσημο κόντρα στην «πελάτισσα» του Χόλαντ!

Ασταμάτητος για ακόμα μια χρονιά δείχνει να είναι ο Έρλινγκ Χόλαντ, με τον 23χρονο επιθετικό να καταρρίπτει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο, κάνοντας το σκοράρισμα να φαίνεται ως μια πράξη ρουτίνας για τον ίδιο.

Το νορβηγικό θωρηκτό μετά τα 50 γκολ σε 48 ματς στην Premier League, με το τέρμα του στο 54ο λεπτό της χθεσινής (28/11) αναμέτρησης έφτασε τα 40 τέρματα στο Champions League νωρίτερα από κάθε άλλον παίκτη που έχει αγωνιστεί στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, καταφέρνοντάς το -μόλις- στον 35ο αγώνα του.

Φυσικά, δεν θα μπορούσε να βρει ιδανικότερο αντίπαλο από τη Λειψία. Ο ποδοσφαιριστής της Μάντσεστερ Σίτι έχει αποκτήσει πελατειακές σχέσεις με τον γερμανικό σύλλογο, έχοντας σκοράρει 12 φορές εναντίον του. Τις περισσότερες από όσες ομάδες έχουν βρεθεί στον δρόμο του, με την Μπάγερν να ακολουθεί με επτά.

Ωστόσο, τα ρεκόρ δεν σταματούν εκεί, καθώς αφορούν και τους Πολίτες, οι οποίοι με τη νίκη με 3-2 κόντρα στη Λειψία για την 5η αγωνιστική του Champions League, κατάφεραν να γυρίσουν για πρώτη φορά στη διοργάνωση ματς στο οποίο βρισκόταν πίσω στο σκορ με δύο τέρματα στο ημίχρονο.

Την ίδια ώρα παρέτειναν το αήττητο σερί στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση στις 17 αναμετρήσεις, κυνηγώντας το ρεκόρ της συμπολίτισσας Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία είχε να χάσει σχεδόν δύο χρόνια (Σεπτέμβριος 2007 - Μάιος 2009) και συγκεκριμένα 25 αγώνες.