Κοίταξε στα μάτια τον Άγιαξ ο ΠΑΟΚ! (vids)

Ο νταμπλούχος Ελλάδας με φανταστική εμφάνιση κατάφερε να προβληματίσει τον ισχυρό Άγιαξ στην Τούμπα!

Ισόπαλος με 2-2 με τον Αίαντα αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Ολλανδοί μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν, ωστόσο μετά το 25ο λεπτό ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία και έφτασε σε ανατροπή του σκορ με δύο πανέμορφα γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο από το 45' μέχρι το 55', αλλά στη συνέχεια ο Αίαντας πάτησε... γκάζι, ισοφάρισε και δημιούργησε φάσεις για να πάρει τη νίκη. Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα κράτησε το 2-2 και μαζί τις ελπίδες της για πρόκριση!

Η ΕΞΕΛΙΞΗ:

Τέλος του αγώνα.

89' Πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Μαρίν, αποκρούει δύσκολα ο Πασχαλάκης!

86' Καλό σουτ του Φαν Ντε Μπέεκ, λίγο άουτ.

83' Διπλή αλλαγή ο Τεν Χαγκ, έξω οι Μαζραουί και Ζιγιέχ, μέσα οι Μαρίν και Νέρες.

80' Εξ επαφής απόκρουση του Πασχαλάκη στον Χούντελαρ, μετά τη σέντρα του Ταλιαφίκο.

79' Τελευταία αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, ο Ζαμπά βγαίνει για να μπει ο Στοχ.

73' Αλλαγή ο ΠΑΟΚ, έξω ο Μπίσεσβαρ μέσα ο Ντάγκλας Αουγκούστο.

72' Πολύ καλό σουτ του Ζιγιέχ, περνάει λίγο άουτ.

65' Αλλαγή για τους γηπεδούχους, έξω ο Πέλκας, μέσα ο Λημνιός.

Σκόρερ των Ολλανδών ο Χούντελαρ... κατά λάθος, αφού η μπάλα βρήκε επάνω του σε διώξιμο του Βαρέλα και πήγε στα δίχτυα.

57: ΓΚΟΛ για τον Άγιαξ, 2-2!

50' Μεγάλη φάση για τον Άγιαξ, από μπαλιά του Ταλιαφίκο ο Ζιγιέχ κάνει κακό τελείωμα από πολύ καλή θέση.

46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα γκολ του ΠΑΟΚ, εδώ

Εξαιρετική εμφάνιση του ΠΑΟΚ από το 25ο λεπτό μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, διάστημα στο οποίο έφτασε στην ανατροπή του 0-1 και έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχει και τρίτο γκολ.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ.

43' Καλή φάση για τους γηπεδούχους. Φανταστική τρίπλα του Ζαμπά στον Σουρς, γύρισμα στον Πέλκα, ο οποίος αστοχεί.

Ο Μπίσεσβαρ εκτελεί το φάουλ, ο Λέο Μάτος πιάνει μια τρομερή κεφαλιά και γράφει το 2-1 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης που ανατρέπει το εις βάρος της σκορ.

39' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ και 2-1!

37' Κίτρινη κάρτα στον Μαζραουί για δυνατό μαρκάρισμα

33' Στη θέση του τραυματία Ντόλμπεργκ περνάει ο Χούντελαρ

Σκόρερ ο Άκπομ μετά από προσπάθεια του Μπίσεσβαρ και πολύ ωραία σέντρα του Γιαννούλη.

31' ΓΚΟΛ και ισοφαρίζει ο ΠΑΟΚ!

Στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα ο Άγιαξ διατηρεί την κατοχή της μπάλας στο 73%.

18' Καλό σουτ του Ζιγιέχ, κόντρα στον Βαρέλα, αποκρούει ο Πασχαλάκης.

15' Λάθος στην άμυνα του Αίαντα, με τον Πέλκα να κλέβει, τον Ζαμπά να μπαίνει στην περιοχή και Φέλτμαν να διορθώνει και να διώχνει τη μπάλα λίγο πριν σουτάρει ο επιθετικός του ΠΑΟΚ.

12' Καλό σουτ του Μπίσεσβαρ, μπλοκάρει ο Ονάνα.

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζιγιέχ, ο Γιαννούλης έστειλε τη μπάλα άθελά του στην εστία της ομάδας του.

10' ΓΚΟΛ και 0-1 για τον Άγιαξ!

Την πρωτοβουλία της μπάλας έχουν οι Ολλανδοί, ο ΠΑΟΚ αμύνεται στα πρώτα λεπτά.