Ο ΘΡΥΛΟΣ της Ευρώπης! (pics)

Μια από τις πιο δύσκολες και μεγαλύτερες προκρίσεις στην ιστορία του πέτυχε το βράδυ της 13η Αυγούστου του 2019 ο ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι μέσα σε εθχρική ατμόσφαιρα και με 2100 περίπου ανθρώπους ασφαλείας να αναλαμβάνουν την ομαλή διεξαγωγή του επαναληπτικού με την Καραμπάχ, κέρδισαν με 0-2 στο «Τόφικ Μπαχράμοφ» και προκρίθηκαν στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Το γκολ πέναλτι του Ντε Βινσέντι στο πρώτο ημίχρονο και το τηλεκατευθυνόμενο σουτ του Μάτιτς στην επανάληψη, υπέγραψαν τη μεγάλη ανατροπή. Αποβλήθηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αλμέιδα. Περιμένει αντίπαλο από το ζευγάρι Άγιαξ-ΠΑΟΚ η ομάδα του Ντολ που πήρε την ταυτότητα του Κουρμπάνοφ.

Πέτυχε το πρώτο

Ότι έψαχνε για να αυξήσει τις πιθανότητες πρόκρισης, δηλαδή ένα τέρμα στο πρώτο ημίχρονο, το βρήκε από το σημείο του πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ. Ο Νικόλας Ιωάννου ανατράπηκε εντός περιοχής στο 33΄και δυο λεπτά μετά ο Ντε Βινσέντι με μεγάλη ψυχραιμία έστειλε την μπάλα στην μια πλευρά και τον Βάγκνερ στην άλλη.

Η φάση του γκολ ήρθε να αντιστρέψει την εικόνα μέχρι εκείνο το σημείο. Η Καραμπάχ δεν ήταν καλύτερη, όμως, κατά διαστήματα κυκλοφορούσε με ηρεμία την μπάλα, ενώ στο 11΄ο Εμρέλι έκανε το πρώτο καλό σουτ για τους γηπεδούχους.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ακίνδυνος μέχρι το τέρμα, καθώς έφτιαξε μόλις μια καλή στιγμή με τον Μπέζιακ, όμως, παρουσιάστηκε με πλάνο, διαβασμένος και δεν επηρεάστηκε από τις αποδοκιμασίες των 27 και πλέον χιλιάδων Αζέρων.

Το τέρμα ανέβασε τη ψυχολογία των παιχτών του Ντολ που καπάκι βρήκαν ευκαιρία για δεύτερο γκολ, μετά από σουτ του Πάβολιτς, το οποίο πέρασε έξω.

Στο 43’ και εκεί που γηπεδούχοι ήταν χαμένοι στο γήπεδο, ο Λαφράνς έκανε το λάθος, ο Εμρέλι έκλεψε την μπάλα και γύρισε την μπάλα στον αμαρκάριστο Ζουμπίρ που έκανε το σουτ, αλλά είδε τον Μπέλετς να πραγματοποιεί μεγάλη επέμβαση σε κόρνερ.

Ξεκίνημα με ευκαιρίες

Με μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο, όταν ο Ντε Βινσέντι στο 47’ έκανε το σουτ, όμως, ο Βάγκνερ και το δοκάρι απέτρεψαν το 0-2 που θα έγερνε την πλάστιγγα στους γαλαζοκίτρινους.

Η Καραμπάχ απάντησε άμεσα και στο 51’ έχασε διπλή ευκαιρία. Ο Μερκής λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μπέλετς, αλλά ο τελευταίος απέκρουσε σωτήρια, ενώ ακολούθησε ακόμη μια αποτελεσματική απόκρουση από τον Λαφράνς σε σουτ του αντιπάλου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πολιορκούν, στο 55’ ο Αλμέιδα σημάδεψε το δοκάρι και στο 58’ ο Σλάβτσεφ από κοντά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Γκολάρα από Μάτιτς

Ο ΑΠΟΕΛ άντεξε στην πίεση και στο 68’ ανέτρεψε τα δεδομένα. Ο Μάτιτς με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βάγκνερ για δεύτερη φορά και έβαλε τους γαλαζοκίτρινους σε θέση οδηγού.

Πίεσαν, αλλά...

Οι Αζέροι πίεσαν, προσπάθησαν, αλλά μάταια. Ο ΑΠΟΕΛ αντιστάθηκε αποτελεσματικά. Ο Ντολ άλλαξε το σχήμα του, γέμισε το κέντρο, έκλεισε διαδρόμους και το 0-2 έμεινε μέχρι το τέλος.