Γαλαζοκίτρινος «Αίαντας»… άδικο το 0-0

Δεν τον ήθελε το γκολ. Ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στο 0-0 κόντρα στον Άγια στον πρώτο αγώνα για τα Play-off του Τσάμπιονς Λιγκ και σε μια εβδομάδα από σήμερα θα κτυπήσει τα ρέστα του στην Ολλανδία για την μεγάλη πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Κλασικές ευκαιρίες, ΔΟΚΑΡΙ για τους γαλαζοκίτρινους με την ομάδα της Ολλανδίας να ολοκληρώνει τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μαζραουί. Χάνει Γκέντζογολού ο ΑΠΟΕΛ στον επαναληπτικό αφού δέχθηκε κίτρινη κάρτα και τις έκανε τρις.

Δυνατά ο Άγιαξ
Με την ομάδα του Άγιαξ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων άρχισε ο αγώνας στο ΓΣΠ. Οι Ολλανδοί κρατούσαν μπάλα και προσπαθούσαν να βγουν με αξιώσεις μπροστά στην εστία του Μπέλετς. Η πρώτη καλή φάση για τον Άγιαξ ήρθε στο 8ο λεπτό με την προβολή του Τάντιτς να πέφτει και διώχνει ο Μπέλετς

Δείτε το Live του αγώνα ΕΔΩ.

Διπλή ευκαιρία για τους Ολλανδούς
Στο 13ο λεπτό ο Άγιαξ απείλησε με μακρινά σουτ, των Μπλίντ και Τάντιτς με τον Μπέλετς αρχικά να διώχνει σε κόρνερ και στη συνέχεια να μαζεύει το σουτ του Τάντιτς.

Άλλαξε η εικόνα ο ΑΠΟΕΛ την πρωτοβουλία
Μετά το πρώτο 20λεπτό της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ πήρε μπάλα και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του. Σε κάποιο σημείο του αγώνα τα κατάφερε και έγινε πιο απειλητικός για την εστία του Νανανά. Στο 27ο λεπτό ο Ιωάννου έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ όταν πήρε την μπάλα από πλάγια θέση έκανε το σουτ το οποίο είχε πορεία προς την εστία με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ.

Την ευκαιρία ο Τάμαρι
Η φάση με τον Ιωάννου έδωσε ψυχολογία στον ΑΠΟΕΛ ο οποίος όσο περνούσαν τα λεπτά γινόταν πιο απαιτητικός στο παιχνίδι. Μάλιστα στο 29ο λεπτό έχασε και την ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου με τον Τάμαρι. Ο Μπέζιακ συνεργάστηκε άψογα με τον Ιορδανό ο οποίος μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω από το δοκάρι του Νανανά.

Κλασική και ΔΟΚΑΡΙ για τον ΑΠΟΕΛ
Με τον Άγιαξ να φτιάχνει πρώτος την καλή ευκαιρία άρχισε το β’ μέρος στο ΓΣΠ. Ο Φαν Ντε Μπέκ βρέθηκε πλάγια μέσα στην μεγάλη περιοχή έκανε το σουτ με την μπάλα όμως να περνά πάνω από την εστία του Μπέλετς.

Ωστόσο στο 58ο λεπτό ήρθε η χαμένη κλασική ευκαιρία και στη συνεχεία δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ. Αρχικά ο Σόουζα έκανε του σουτ από πλάγια θέση με το οποίο ανάγκασε τον Νανανά να εκπληκτική επέμβαση με την μπάλα να παίρνει ύψος και να απομακρύνεται πάνω στην γραμμή. Στη συνέχεια της φάσης ο Πάβλοβιτς πήρε την γυριστή κεφαλιά με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο ΔΟΚΑΡΙ του τερματοφύλακα του Άγιαξ.

Νέα ευκαιρία με Τάμαρι
Στο 60ο λεπτό ο Μούσα Αλ Τάμαρι εκμεταλλεύτηκε την μπάλα του Πάβλοβιτς μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ με την μπάλα να σταματά στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Νέα επέμβαση από τον Νανανά
Ακόμη μια καλή ευκαιρία για τους γαλαζοκίτρινους στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης. Η μπάλα ήρθε στο ύψος της περιοχής και με δυνατό σουτ ο Σόουζα ανάγκασε τον Νανανά σε εντυπωσιακή επέμβαση διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Γκέντζογλου, Σόουζα, Τάμαρι, Μάτιτς, Πάβλοβιτς (68’ Χαλένιους), Ζοαζίνιο (82’ Βιντιγκάλ), Μερκής, Ιωάννου, Μπέζιακ (68’ Γιάκολις), Μιχαϊλοβίτς.
Άγιαξ: Onana, Mazraoui, Veltman, Martinez, Tagliafico, Van De Beek, Marin (62’ Sergino Dest), Blind, Ziyech, Neres (72’Huntelaar), Tadic
Bruno Varela, Perr Schuurs 2,  Edson Alvarez 4, Klaas Jan 9,  Noa Lang 27, ,  Dani de Wit 30

Κίτρινες:Γκέντζογλου (3η), Μπέζιακ /Μαζραουί, Μαρίν, Φέλτμαν, Μαρτίνες, Ταλιαφίκο, Τάντιτς
Κόκκινες: Μαζραουί

Tην πορεία των κυπριακών ομάδων στις κορυφαίες ευρωπαϊκές οργανώσεις στηρίζει η Cablenet