Στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ με δύο νίκες ο Ολυμπιακός! (vids)

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς  απέδειξε την ανωτερότητά της έναντι της Κράσνονταρ και επέστρεψε στα «αστέρια»!

Οι Πειραιώτες όχι απλά κατάφεραν να διαφυλλάξουν το σκορ του πρώτου ματς (4-0) αλλά κέρδισαν και στη Ρωσία με 1-2, παίρνοντας πανηγυρικά την πρόκριση.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο 32χρονος Μαροκινός εξτρέμ, Γιουσούφ Ελ Αραμπί, ο οποίος πήρε τη θέση του Γκερέρο (είχε ενοχλήσεις) λίγα λεπτά πριν την έναρξη του ματς και τελικά πέτυχε 2 γκολ!

Στις 29 του μηνός η κλήρωση στην οποία θα μάθει ο Ολυμπιακός τις άλλες τρεις ομάδες που θα βρίσκονται στον όμιλό του για το νέο Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι ενδεκάδες των ομάδων, εδώ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ:

Τέλος αγώνα.

86' Κεφαλιά του Σουντανί περνάει έξω μετά από σέντρα του Τσιμίκα.

83' Αλλαγή: Στη θέση του Ποντένσε ο Καμαρά για τον Ολυμπιακό

82' Καλή φάση ο Ολυμπιακός με σουτ Ποντένσε που αποκρούεται.

Το παιχνίδι έχει γίνει σκληρό καθώς οι Ρώσοι έχουν εκνευριστεί.

76' Κίτρινη κάρτα στον Σπάγιτς για δυνατό φάουλ στον Τσιμίκα

75' Κίτρινη στον Όλσον.

73' Αλλαγή: Εκτός ο Ελ Αραμπί με ενοχλήσεις, μέσα ο Σουντανί.

71' Εξαιρετική επέμβαση του Σα στο φάουλ των Ρώσων.

67' Αλλαγή: Στη θέση του Ούτκιν ο Ιγκνάτιεφ για την Κράσνονταρ

64' Ο Σεμέδο δεν μπορεί να συνεχίσει, στη θέση του ο Σισέ.

62' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Τσιμίκας στον Βαλμπουενά, κεφαλιά του Γάλλου, διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των Ρώσων.

59' Τραυματισμός του Σεμέδο που δείχνει να πονάει στο γόνατο.

56' Αλλαγή: Ο Σκόπιντσεφ αντί του Σ. Πετρόφ.

Απογοητευμένοι οι Ρώσοι για τον διαφαινόμενο αποκλεισμό τους.

47' Δεύτερο γκολ του Ελ Αραμπί με σουτ από κοντά, και πάλι από πάσα του Βαλμπουενά!

ΓΚΟΛ και 1-2 ο Ολυμπιακός!

46' Έναρξη στο δεύτερο μέρος.

Καμαρά, Ραντζέλοβιτς και Σουντανί σηκώθηκαν για ζέσταμα για τους φιλοξενούμενους.

Όμορφες παρουσίες στην εξέδρα!

Τα γκολ του πρώτου ημιχρόνου, εδώ.

Η Κράσνονταρ πέτυχε το γρήγορο γκολ που ήθελε, ωστόσο στην... επόμενη φάση ο Ολυμπιακός ισοφάρισε και ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση πρόκριση, αφού πλέον οι Ρώσοι χρειάζονται άλλα 5 γκολ.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

42' Σουτ του Βάντερσον έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

38' Ο Σα πρόλαβε τον Μπεργκ και έδιωξε.

32' Αλλαγή: Ναμλί αντί του Σουλεϊμάνοφ που δεν μπορεί να συνεχίσει.

Τραυματίας ο Σουλεϊμάνοφ.

Ισορροπημένο το παιχνίδι, η γηπεδούχος ομάδα ψάχνει ένα δεύτερο γκολ αλλά έτσι αφήνει χώρους στον Ολυμπιακό να κάνει αντεπιθέσεις.

18' Κεφαλιά του Μπεργκ, μπλοκάρει εύκολα ο Σα.

15΄ Φάουλ για την Κράσνονταρ σε καλό σημείο, ο Σουλεϊμάνοφ στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ!

Ο σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν εκτός αρχικής ενδεκάδας και τελικά ξεκίνησε λόγω ξαφνικού προβλήματος τραυματισμού του Γκερέρο λίγο πριν την έναρξη!

11' Η μπαλιά του Βαλμπουενά φτάνει στον Ελ Αραμπί που σκοράρει από κοντά για το 1-1.

ΓΚΟΛ ισοφαρίζει αμέσως ο Ολυμπιακός!

10' Η ρωσική ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Ούτκιν.

ΓΚΟΛ και 1-0 η Κράσνονταρ!

3' Λάθος του Σεμέδο, άουτ το σουτ του Μπεργκ.

2' Πρώτη στιγμή για την Κράσνονταρ, ο Βάντερσον σουτάρει, ο Σα μπλοκάρει.

1' Ο αγώνας ξεκίνησε.

Παρότι αρχικά είχε δηλωθεί να ξεκινήσει κανονικά στο Κράσνονταρ, ο Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο ζέσταμα και έμεινε εκτός αποστολής από τη ρεβάνς του Ολυμπιακού. Ο Ελ Αραμπί στη θέση του.