Πάλεψε αλλά λύγισε στο Άμστερνταμ ο ΑΠΟΕΛ

Ο Άγιαξ κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ με 2-0 στην Ολλανδία και έτσι ο ''Αίαντας'' πήρε την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας συνεχίζουν στο Γιουρόπα Λιγκ. Ο Άλβαρεζ στο 43' και ο Τάντιτς στο 80' τα γκολ.

Δείτε ΕΔΩ πως σας μεταφέραμε την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά και είχαμε πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες. Τόσο ο Άγιαξ όσο και ο ΑΠΟΕΛ επιχείρησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους όμως στην πορεία του χρόνου αυτοί που τα κατάφεραν ήταν οι γηπεδούχοι. Οι Ολλανδοί πήραν ώθηση από το κοινό τους, κράτησαν μετά το δεκάλεπτο περισσότερο τη μπάλα και οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας έδωσαν έμφαση στην ανασταλτική τους παρουσία.

Ο ‘’Αίαντας’’ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά χωρίς ουσία και σε αυτό έπαιζε ρόλο η αμυντική συμπεριφορά της Κυπριακής ομάδας που είχε καίριες επεμβάσεις και στερούσε από τους Ολλανδούς το δικαίωμα να ξεδιπλώσουν στο χορτάρι τις επιθετικές τους δυνατότητες.

Με αυτά και με αυτά φτάσαμε στο 36’ για να δούμε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία και αυτή ήταν για τον Άγιαξ καθώς η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζίγιετς σταμάτησε στον Μπέλετς ο οποίος με δυσκολία έδιωξε σε κόρνερ.

Συνέχισε να πιέζει ο ‘’Αίαντας’’ όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν ήρεμοι στα μετόπισθεν και έψαχναν με κάθε ευκαιρία μια καλή αντεπίθεση για να κάνουν τη ζημιά.

Και αφού οι γηπεδούχοι έστειλαν ένα προειδοποιητικό μήνυμα στο 41’ με τον Τάντιτς να αστοχεί από πολύ κοντά ήρθε το γκολ για τον Άγιαξ στο 43’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Άλβαρεζ με κοντινή αλλά και δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Μπέλετς για το 1-0. Ένα τέρμα που πανηγυρίστηκε έντονα καθώς σημειώθηκε και σε ένα κομβικό σημείο.

Με το σφύριγμα για την ανάπαυλα το συγκρότημα του Τεν Χανγκ πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 1-0 κόντρα στον ΑΠΟΕΛ που προσπάθησε και προσέγγισε τα πρώτα 45’ σωστά όμως ‘’πληγώθηκε’’ από μια στημένη φάση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τους δύο μονομάχους και στο 50’ ο Χούντελαρ σκόραρε με κεφαλιά όμως το τέρμα ακυρώθηκε μετά και τη χρήση VAR καθώς υπήρχε παίκτης των Ολλανδών εκτεθειμένος στη συγκεκριμένη φάση.

Στο 53’ σκόραρε η Κυπριακή ομάδα με δυνατή κεφαλιά του Πάβλοβιτς όμως το τέρμα ακυρώθηκε αμέσως από το βοηθό αφού σήκωσε το σημαιάκι του για οφσάιντ.

Ο ρυθμός συνέχισε να είναι σε υψηλά επίπεδα, ο Ζίγιετς άγγιξε το 2-0 στο 57΄όμως ο Μπέλετς του είπε ‘’όχι’’ όμως στη συνέχεια οι του ΑΠΟΕΛ έλεγξαν την επιθετικότητα του ‘’Αίαντα’’. Μπορεί η Κυπριακή ομάδα να μην είχε την κατοχή αλλά μετά το 60’ δεν επέτρεπε στον Άγιαξ να φτάνει με ευκολία στην περιοχή της.

Οι αλλαγές του Ντολ είχαν στόχο να κάνουν πιο δημιουργικό το γαλαζοκίτρινο σύνολο όμως ο ΑΠΟΕΛ δεν μπορούσε να φτιάξει ευκαιρίες και οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή. Στο 65’ ο Χούντελαρ δεν μπόρεσε από κοντά να νικήσει τον Μπέλετς και το 1-0 παρέμενε.

Οι φιλοξενούμενοι ήξεραν πως αφού περνούσαν τα λεπτά ήθελαν πάση θυσία ένα τέρμα για να φέρουν την πρόκριση στα μέτρα τους όμως αυτό ήταν δύσκολο. Και τα όνειρα των γαλαζοκιτρίνων της Λευκωσίας έσβησαν οριστικά στο 80’ όταν ο Τάντιτς με ένα περίτεχνο πλασέ νίκησε στον Μπέλετς για να κάνει το 2-0.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, ο ΑΠΟΕΛ πάλεψε όσο μπορούσε στο Άμστερνταμ όμως υπέκυψε στην αγωνιστική ανωτερότητα του Άγιαξ. Ήταν καλό ανασταλτικά το συγκρότημα του Ντολ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα όμως σε κάποιες στιγμές είτε οι αδράνειες του είτε η ποιότητα του αντιπάλου έκανε τη διαφορά και έτσι είχαμε αυτό το 2-0 το οποίο έστειλε τον ‘’Αίαντα’’ στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ και τον ΑΠΟΕΛ σε αυτούς του Γιουρόπα.

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Φέλτμαν, Άλβαρες, Νέρες, Χούντελαρ, Τάντιτς, Μπλιντ, Μαρτίνεζ, Ζιγέχ, Ντεστ, Ταγλιαφίκο

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ιωάννου, Μιχαϊλοβιτς, Μάτιτς, Σόουζα, Τάμαρι, Γιάκολις, Πάβλοβιτς, Ζοαζίνιο, Μερκής, Μπέζιακ

Tην πορεία των κυπριακών ομάδων στις κορυφαίες ευρωπαϊκές οργανώσεις στηρίζει η Cablenet.