Ποκετίνο: «Η Μπάγερν έβαζε γκολ σε κάθε επαφή»

Τα ...κομμάτια της ψυχολογίας των παικτών του μετά από την ταπεινωτική ήττα από την Μπάγερν Μονάχου προσπάθησε να μαζέψει ο προπονητής της Τότεναμ, κάνοντας λόγο για «τρομερή αποτελεσματικότητα» των αντιπάλων.

Στο νεόκτιστο γήπεδο των «Σπιρουνιών» η αναμέτρηση με την πρωταθλήτρια Γερμανίας έμοιαζε μία αμφίρροπη μάχη μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Όμως στην επανάληψη εμφανίστηκε μία «δαιμονισμένη» Μπάγερν και διέλυσε τους γηπεδούχους με 7-2, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον πρώην «Κανονιέρη», Σερζ Γκνάμπρι, που πέτυχε καρέ τερμάτων!

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης ο Μαουρίτσιο Ποκετίνο δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου: «Δε χρειάζομαι πολύ χρόνο να εξηγήσω τι συνέβη. Παίξαμε καλά για 30 λεπτά, ξεκινήσαμε καλά πιέζοντας ψηλά, αλλά ήμασταν άτυχοι που δεχθήκαμε γκολ στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου. Η Μπάγερν ήταν τρομερά αποτελεσματική. Μετά το πέναλτι για το 2-4 είχαμε ευκαιρίες για 3ο γκολ, αλλά από το 83' ως το 88' δεχθήκαμε άλλα τρία γκολ.

Στο ποδόσφαιρο μπορεί να συμβεί, κάθε τελική να γίνεται γκολ. Κάθε επαφή της Μπάγερν ήταν αποτελεσματική. Είναι δύσκολο να το αποδεχτείς. Είμαστε πολύ απογοητευμένοι και αναστατωμένοι, αλλά πρέπει να μείνουμε ενωμένοι. Είμαστε δυνατοί πνευματικά.

Το πιο σημαντικό σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να προχωράς μπροστά, αυτό είναι το πιο δύσκολο για εμάς. Έπειτα από 5 χρόνια και 5 σεζόν εδώ νομίζω πως πρέπει όπως κάνω πάντα να δουλέψω για να βρω λύσεις στους ποδοσφαιριστές. Νομίζω πως είμαστε πολύ επικριτικοί με τους εαυτούς μας. Τώρα πρέπει το πλήγμα που δέχτηκε η ψυχολογία μας να το διορθώσουμε μιλώντας ο ένας στον άλλον και να βρούμε μία ιδέα πάνω στην οποία θα βασιστούμε για τη συνέχεια».

Πηγή: Premierleaguefans.gr