Μπάγερν-Ολυμπιακός 2-0: Πάλεψε αλλά... Λεβαντόφσκι (vids)

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 2-0 από τη Μπάγερν στο Μόναχο, σε ματς που διεξήχθη για την τέταρτη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς κατάφερε να μπλοκάρει τους Βαυαρούς στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στάθηκε και τυχερή όταν η Μπάγερν είχε δοκάρι στο 45'. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ για να σκοράρουν και ο Πολωνός σούπερ σκόρερ Λεβαντόφσκι πέτυχε στο 69' το γκολ που έβαλε τη Μπάγερν μπροστά στο σκορ. Δεν κατάφερε να αντιδράσει ο Ολυμπιακός, με τον Πέρισιτς να γράφει στο 89' το τελικό 2-0.

Μέτρια η απόδοση του Ολυμπιακού, σε κακή βραδιά οι δημιουργικοί του παίκτες, κορυφαίος ο Σα που είχε αρκετές εξαιρετικές επεμβάσεις.

Οι αρχικές συνθέσεις:

Μπάγερν: Νόιερ, Παβάρ, Χάβι Μαρτίνεθ, Αλάμπα, Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Γκνάμπρι, Μίλερ, Κομάν, Λεβαντόβσκι.

Ολυμπιακός: Σα, Τσιμίκας, Μεριά, Σεμέδο, Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Γκιγιέρμε, Ποντένσε, Ραντζέλοβιτς, Γκερέρο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ:

Τέλος αγώνα

91' Αλλαγή Μπάγερν: Κουτίνιο αντί Κομάν

Λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς ο Πέρισιτς σκοράρει για το 2-0

89' ΓΚΟΛ η Μπάγερν

88' Αλλαγή η Μπάγερν: Γκνάμπρι έξω. Μέσα Πέρισιτς

Πιέζει η Μπάγερν για δεύτερο γκολ αλλά χωρίς αποτέλεσμα

14-1 τα κόρνερ στο ματς

82' Αλλαγή η Μπάγερν: Στη θέση του Γκορέτσκα ο Τολισό

79' Τρίτη αλλαγή Ολυμπιακού: Ποντένσε έξω. Μέσα ο Ελ Αραμπί.

76' Καίριο κόψιμο του Τσιμίκα προ του Γκνάμπρι

71' Αλλαγή ο Ολυμπιακός: Βαλμπουενά μέσα, έξω ο Μπουχαλάκης

71' Μεγάλη φάση η Μπάγερν. Ο Κομάν βρέθηκε απέναντι στον Σα αλλά σε κενή εστία με την πίεση του Τσιμίκα έστειλε την μπάλα έξω

Γύρισμα του Κομάν και από κοντά ο Λεβαντόφσκι με προβολή σκοράρει. Έκτο γκολ του Πολωνού σε τέσσερα ματς στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ

69' ΓΚΟΛ η Μπάγερν!

66' Πρόβλημα τραυματισμού ο Σεμέδο

64' Ο Γκερέρο έδωσε στον Καμαρά που σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ

61' Αλλαγή ο Ολυμπιακός: Ραντζέλοβιτς έξω, μέσα ο Μασούρας

60' Δυνατό σουτ του Κομάν, διώχνει ο Σα

53' Μεριά και Σα σταμάτησαν τον Λεβαντόφσκι ενώ είχε βγει απέναντι από τον Πορτογάλο γκολκίπερ

50' Μεγάλη φάση για τη Μπάγερν. Μετά από φάουλ του Κίμιχ, ο Γκορέτσκα πήρε την κεφαλιά και ο Σα έδιωξε, στη συνέχεια σουτ του Γκνάμπρι έφυγε κόρνερ

46' Άρχισε το δεύτερο μέρος

Σε ένα κακό ημίχρονο από άποψη θεάματος, ο Ολυμπιακός έχει καταφέρει να εξουδετερώσει τα ατού των Βαυαρών και να κρατήσει ανέπαφη την εστία του Σα. Δεν κατάφερε να απειλήσει αρκετά ο ίδιος, αν και το επιχείρησε με αντεπιθέσεις, καθώς έχει κάνει αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις.

Τέλος ημιχρόνου

45' ΔΟΚΑΡΙ η Μπάγερν. Ο Παβάρ πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Σα

40' Ο Κομάν έπεσε για να πάρει πέναλτι, δεν πείστηκε ο διαιτητής, συνεχίζεται η αναμέτρηση

Στο 68% η κατοχή της μπάλας για τους γηπεδούχους

34' Εξαιρετική προσωπική ενέργεια του Κομάν που τρίπλαρε δύο αντιπάλους και σούταρε αλλά ο Σα έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ

25' Κεφαλιά του Λεβαντόφσκι, μπλοκάρει εύκολα ο Σα

17' Φάση ο Ολυμπιακός. Από λάθος του Αλάμπα, ο Γκερέρο γύρισε στον Ραντζέλοβιτς του οποίου το σουτ πέρασε λίγο άουτ

16' Σουτ του Γκνάμπρι που μπλοκάρεται

9' Ο Μίλερ μπήκε μέσα στην περιοχή και έπεσε πολύ εύκολα και ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς

5' Ωραίο σουτ του Γκορέτσκα έξω από την περιοχή, ο Σα μπλοκάρει

1' Ξεκίνημα στο ματς