Τρολάρει ο Πεπ: «Γρήγορος ο νέος μας τερματοφύλακας»!

Ο προπονητής της Μάντσεστερ Σίτι τόνισε ότι η αλλαγή του Βραζιλιάνου γκολκίπερ, Έντερσον, έγινε για προληπτικούς λόγους, αλλά ακόμη δε γνωρίζει τη σοβαρότητα της κατάστασης.

Οι «Πολίτες» δεν έχασαν μονάχα 2 βαθμούς στην Ιταλία, αλλά είδαν και το βασικό τους τερματοφύλακα να βγαίνει εκτός λόγω τραυματισμού στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, στο 1-1 με την Αταλάντα για την 4η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ. Η συνέχεια έγινε ακόμη πιο ...σουρεάλ, αφού ο Κλαούντιο Μπράβο που τον αντικατέστησε αποβλήθηκε και τη θέση του κάτω από τα γκολπόστ πήρε ο Κάιλ Γουόκερ.

Ωστόσο, ο Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν σχετικά καθησυχαστικός αναφορικά με την κατάσταση του Έντερσον, λέγοντας: «Δεν ξέρω αυτή την στιγμή (σε ερώτηση για τον τραυματισμό του). Είναι ένα μυϊκό πρόβλημα. Ήταν ρίσκο γι'αυτό τον βγάλαμε, αφού το ένιωθε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Δεν ξέρουμε.

Για τα τελευταία 15 λεπτά είχαμε μια κατάσταση με το νέο τερματοφύλακα που έχουμε στον σύλλογο και ήταν δύσκολο. Ο Κάιλ (Γουόκερ) προτάθηκε λόγω του κουράγιου του και επειδή είναι γρήγορος. Του δίνω συγχαρητήρια που βοήθησε την ομάδα και μπήκε σε αυτή τη θέση».

Μέσα στην ημέρα αναμένονται νεότερα σχετικά με την κατάστασή του και εν όψει του μεγάλου αγώνα της Κυριακής με τη Λίβερπουλ, από τον οποίο ήδη τέθηκε εκτός ο Νταβίντ Σίλβα.

Πηγή: Premierleaguefans.gr